Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୦୪କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ BSF ଜବାନଙ୍କ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ, ଟିଫିନ୍ ବୋମା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିକଟରେ ଉଚ୍ଛେଦ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ, ୨ ଫ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୃତୟନ
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ-୨ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ପୋଲିସ କବ୍‌ଜାରେ ୪ ଆନ୍ତଃ ଜିଲ୍ଲା ଡକାୟତ
  • ||

ଦେଶର ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍ : ଅଭାବୀ ପରିବାରରୁ ଜାମାନଗର ଏଏସପି

14/12/2019 at 5:22 PM

ରାଜକୋଟ ତା ୧୪.୧୨- ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷରେ  ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ  ପୋଲିସ ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ । ଦେଶର ସର୍ବକନିଷ୍ଟ  ଆଇପିଏସ୍  ଅଫିସର ହାସାନ ସାଫିନ୍  ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖରେ ଜାମାନଗର ଏଏସ୍‌ପି ଭାବେ ଦାୟୀତ୍ୱ ନେବେ । ଗୁଜୁରାଟର ବାସିନ୍ଦା ହାସାନଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ପଛରେ ରହିଛି ଏକ ଦୀର୍ଘ ସଂଘର୍ଷ ।

ପାଲୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳର କାନୋଦାର ଗ୍ରାମ ବାସିନ୍ଦାସାଫିନ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ପରିବାରରୁ ଆସିଥିଲେ ବି , ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସ୍ୱଚ୍ଛଳ ନୁହେଁ । ବାପା  ମୁସ୍ତାଫା ହାସାନ ଏବଂ ମା ନସୀମବାନୁ ଉଭୟ  ଏକ ଛୋଟ କାରଖାନାରେ ହୀରା କରିଗର  । ତେଣୁ ପାଠ ପଢିବା ସମୟରୁ ସଫିନ୍‌ଙ୍କୁ ଅଭାବ ଅନାଟନ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ହୋଇଛି । ପରିବାରର ରୋଜଗାର ଯଥେଷ୍ଟ ନହେଉଥିବାରୁ ସାଫିନ ଙ୍କ ମାଆ ନସୀମାବାନୁ  ସ୍ଥାନୀୟ  ହୋଟେଲ ଏବଂ ବିବାହ ମଣ୍ଡପ ଲାଗି ରୁଟି  ତିଆରିକରି କିଛି ରୋଜଗାର କରି ପୁଅର ପଢା ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଦେଉଥିଲେ ।

ତେବେ ସ୍କୁଲ କ୍ୟାରିୟରରୁ ମେଧାବୀ ଥିବା ହାସାନ ସାଫିନ୍‌ଙ୍କ ମେଧା କୁ ଦେଖି କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସହୃଦୟ ବ୍ୟକ୍ତି ସହାୟତା କରିଥିଲେ।  ତାହା ହିଁ ସାଫିନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ଗତ ବର୍ଷ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ହିଁ ସେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ସେ ୟୁପିଏସସିରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ୫୭୦ ରାଙ୍କ୍ ରଖିଥିଲେ । ସେଥିରେ ତାଙ୍କୁ ଆଇପିଏସ୍ ପଦ ମିଳିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଇଏଏସ୍‌ ଲାଗି ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ ସାଫିନ୍ । ତାହା ମିଳିନଥିଲା ଏବଂ ଆଇପିଏସ୍‌ଟ୍ରେନିଂ ନେଇଥିଲେ ସେ ।ଏବେ ସେ ଜାମାନଗର ଏଏସ୍‌ପି ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଦେଶର ସେବା  କରିବା ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲିକହିଛନ୍ତି ସେ ।

   Related Posts