Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଶି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଫସଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ଶୁଖିଲା ଓ ଖରାଟିଆ ରହିବ ପାଗ
  • ||

୪୯ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଲେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନେତା : ଜନ୍ମଦିନରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଅଜୟ ସିଂ ବିଶ୍ୱରୁ କିପରି ବନିଥିଲେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

5/06/2021 at 12:47 PM

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ୦୫/୦୬: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଆଜି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯୋଗୀ, ଗୋରଖପୁରରୁ ଲଗାତାର ପାଞ୍ଚ ଥର ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ରହିଆସିଛନ୍ତି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ହିନ୍ଦୁବାଦୀ ନେତା । ତଥାପି, ତାଙ୍କ ସ୍କୁଲ୍ ସମୟରେ ସେ ବହୁତ ଲାଜୁଆ ଥିଲେ । ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ୟୁପି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର କାହାଣୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଯୋଗୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ, ଆଜି ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ସେ ଅଜୟ ସିଂ ବିଶ୍ୱରୁ ବନିଥିଲେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ । ଅଜୟ ସିଂ ବିଶ୍ୱ ଜୁନ ୫ ୧୯୭୨ରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୌଡୀ ଜିଲ୍ଲାର ପଞ୍ଚୁର ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଅଜୟଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଆନନ୍ଦ ସିଂ ବିଶ୍ୱ । ସେ ଜଣେ ଜଙ୍ଗଲ ରେଞ୍ଜର ଏବଂ ମାତାଙ୍କ ନାମ ସାବିତ୍ରୀ ଦେବୀ । ଗତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଅଜୟ ସାତ ଭାଇଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପଞ୍ଚମ ଥିଲେ । ତାଙ୍କର ତିନି ବଡ଼ ଭଉଣୀ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ବଡ ଭାଇ ଅଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ ପଛରେ ଦୁଇ ସାନ ଭାଇ ଅଛନ୍ତି । ଅଜୟ ନିଜେ ଗ୍ରାମ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଅଷ୍ଟମ ମାନ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିତା କହୁଥିଲେ ଯେ ଯୋଗୀ ପିଲାଦିନରୁ ଅଧ୍ୟୟନରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଥିଲେ । ଯୋଗୀ ଗାଜାର ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ପ୍ରଥମେ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ । ସେ ଋଷିକେଶ ଶ୍ରୀ ଭରତ ମନ୍ଦିର ଇଣ୍ଟର କଲେଜରୁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ।

ସେ କୋର୍ଟଦ୍ୱାର ଏକ କଲେଜରୁ ବି.ଏସସି, ତା’ପରେ ସେ ଋଷିକେଶଙ୍କଠାରୁ ଏମଏସସି ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ପିଲାଟି ଦିନରୁ ଯୋଗୀ ସମାଜ ସେବା ପ୍ରତି ମନ ବଳାଇଥିଲେ । ୧୯୯୩ ମସିହାରେ, ସେ ମହନ୍ତ ଅବୈଦୟନାଥଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଯୋଗୀ ମହନ୍ତ ଅବୈଦୟନାଥଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ସେ ମହନ୍ତଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଜଣେ ଭିକ୍ଷୁ ହୋଇଥିଲେ । ଏହିପରି ଭାବରେ ତାଙ୍କ ନାମ ଅଜୟ ସିଂ ବିଶ୍ୱରୁ ସେ ପାଲଟିଯାଇଥିଲେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ । ମହନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଯୋଗୀଙ୍କୁ ମହନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହା ପରେ ଯୋଗୀଙ୍କ ରାଜନୀତି ମୈଦାନରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ୧୯୯୮ରେ, ୨୬ବର୍ଷୀୟ ଯୋଗୀ ଗୋରଖପୁରରୁ ବିଜେପି ଟିକେଟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଜିତିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ସେ ଲୋକସଭାର ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ ସାଂସଦ ଥିଲେ । ଏହା ପରେ, ସେ ୧୯୯୯ରେ ପୁନର୍ବାର ସାଂସଦ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୦୪ରେ, ସେ ପୁନର୍ବାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଜିତିଥିଲେ ।

ଏହା ପରେ ସେ ପୁଣି ୨୦୦୯ ଏବଂ ୨୦୧୪ରେ ଲୋକସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ୨୦୧୭ରେ ଯୋଗୀଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା । ୦ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚେୟାର ଯୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts