Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ସରକାରଙ୍କୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ : ଡିସେମ୍ବର ୧୯ ସୁଦ୍ଧା ଦାବି ପୂରଣ ନହେଲେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅନଶନ

12/12/2020 at 9:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୧୨ : କୃଷି ବିଲ ଫେରାଇନେବା ଦାବି​‌ରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ଚାଷୀ । ତେବେ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ ସଂଗଠନ । ଯଦି ସରକାର ଡିସେମ୍ବର ୧୯ ସୁଦ୍ଧା ଦାବି ପୂରଣ ନକରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ଆମରଣ ଉପବାସ ଅନଶନରେ ବସିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଲଗାତାର ଭାବେ ଚାଷୀ ସଂଗଠନମାନଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । କୃଷି ବିଲରେ କିଛିଟା ସଂଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଚାଷୀ ଅବରୋଧ କରିଥିବା ରାଜପଥ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସଡକଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦ କରିବାରୁ ରୋକିଛି ।  ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ବିପୁଳ ସଂଖ୍ୟାରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ନୂଆ କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ଚାଷୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ତୀବ୍ର କରିଛନ୍ତି । ଚାଷୀ ନେତା କମଲ ପ୍ରୀତ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରବିବାର ଦିନ ୧୧ଟା ବେଳେ ଚାଷୀମାନେ ରାଜସ୍ଥାନ ଶାହାଜାହାଁପୁରରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ମାର୍ଚ୍ଚ କରିବା ସହିତ ଜୟପୁର-ଦିଲ୍ଲୀ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ କରିବେ ।

ଏହା ସହିତ ଚାଷୀ ନେତା ଗୁରନାମ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ପଞ୍ଜାବରୁ ଆସୁଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଅଟକାଇଦେଇଛି । ଆମେ ସରକାରଙ୍କୁ ଅପିଲ କରୁଛୁ ଯେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ’। ସେମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ସରକାର ନମାନନ୍ତି ତେବେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଆହୁରି ତୀବ୍ର କରାଯିବ । ତେବେ ଯଦି ସରକାର ଡିସେମ୍ବର ୧୯ ସୁଦ୍ଧା ନଶୁଣନ୍ତି ତେବେ ତେଗ୍ ବାହାଦୁର ଶହିଦ ଦିବସରୁ ଆମରଣ ଉପବାସ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।  

   Related Posts