Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • IPLରେ ଜଲଓ୍ବା ଦେଖାଇବେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ, ନିଲାମୀ ପାଇଁ ବେସ୍‌ ପ୍ରାଇସ୍ ରହିଛି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର, ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା, ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି
  • ||
  • ୟେମେନ ଗଣହତ୍ୟାକୁ ନିନ୍ଦା କଲା ଜାତିସଂଘ, ସାଉଦିର ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ୭୦ ବିଦ୍ରୋହୀ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ନୟନଜୋରିକୁ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କିଛି ଲୋକ ଚାପି ହୋଇ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକରେ ବିଜେପିକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳ ଛାଡିଲେ ଶତାଧିକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ କର୍ମୀ
  • ||
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୯ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୮୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୯୬୧୪୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ୩୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗାଡି ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଚୁରମାର୍
  • ||

କିନ୍ନର ଚିନ୍ମୟୀଙ୍କ କରୋନା ବିରୋଧୀ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍ : ଘଣ୍ଟ ବାଡେଇ, ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କି ଲୋକଙ୍କୁ କଲେ ସଚେତନ, ଦେଲେ ମାସ୍କ ଓ ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାସ୍

21/03/2020 at 2:16 PM

ଅନୁଗୋଳ ୨୧।୩: ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ଏବେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ।ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭାଇରସ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ଥିଲେ ବି ସାରା ଦେଶରେ ସ୍ଥିତି କିନ୍ତୁ  ଦିନକୁ ଦିନ ଜଟିଳ ହେଉଛି , ଦେଶରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ  ୨୫୦ ଟପିଲାଣି । ତେଣୁ ସଂଜମତା ଓ ତଥା ସତର୍କତାକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ବେଳେ  ସତର୍କତା ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପଦକ୍ଷେପମାନ ବେଳେ ସଚେତନତା ହିଁ ମୁକାବାଲାର ଏକ ପ୍ରଦାନ ଅସ୍ତ୍ର ।

ସେହି ଗୁରୁତ୍ବକୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନକୁ ତ୍ବରାନ୍ନିତ କରାଯାଇଛି ।ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂସ୍ଥା ସହ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ବି ସେଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି କିନ୍ନର ଚିନ୍ମୟୀ । ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ସେ କରିଛନ୍ତି କରୋନା ସଚେତନତା, ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି ମାସ୍କ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାସ୍ । ବୁଝାଇଛନ୍ତି କିପରି ରହିବା ସାବଧାନ, କିପରି କରୋନାକୁ ଦେବା ଦୂରେଇ ।

‘ସତର୍କତା ହିଁ ସୁରକ୍ଷା’ ଏହି ନାରା ଦେଇ କିନ୍ନର ଚିନ୍ମୟୀ ଦାସ ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ଚିନ୍ମୟୀ ନିଜେ ଡେଙ୍ଗୁରା ବଜାଇ, ଘଣ୍ଟ ପିଟି, ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କି ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିଷୟରେ ବୁଝାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହାସହ ମାସ୍କ ବାଣ୍ଟିବା ସହ ହାତ ଧୋଇବା ପାଇଁ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ୱାସ୍ ମଧ୍ୟ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି।

 ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସଂପର୍କରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ସଚେତନ କରିଚନ୍ତି ଚିନ୍ମୟୀ । ସରକାରଙ୍କ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍‌ ବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଗହଳି ସ୍ଥାନକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନ ଯିବା ପାଇଁ କହିବା ସହ ଅଯଥାରେ ବାହାରେ ନବୁଲିବାକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ପରାମର୍ଶ ।ବାରମ୍ବାର ସାବୁନରେ ହାତ ଧୋଇବାକୁ କହି ସଚେତନ କରିଛନ୍ତି । ନିଜେ ସୁରକ୍ଷିତ ରୁହନ୍ତୁ ଅନ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖନ୍ତୁ , ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଚିନ୍ମୟୀ ।

ଅନୁଗୁଳ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କିନ୍ନର ଚିନ୍ମୟୀଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ ସହଯୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ବଜାର ଏବଂ ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସବୁ ମହଲରୁ ପ୍ରଶଂସା ତ ହୋଇଛି , ତା ସହ  ଲୋକେ ତାହାକୁ ବେଶ୍‌ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

   Related Posts