Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

କିମ୍‌ ଜୀବୀତ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ, ୧୪ଦିନ ହେଲାଣି ଗୋଟିଏ ଜାଗାରେ ଅଛନ୍ତି : ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଦେଲା ବଡ ଖବର

27/04/2020 at 9:52 AM

ସିଓଲ୍ ୨୭।୦୪:  ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଅନେକ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି । ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନେଇ ରହସ୍ୟ ରହିଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ କିଛି ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ବେଳେ କିଛି ରିପୋର୍ଟରେ ସେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ବୁଲାବୁଲି କରୁଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ପ୍ରକୃତରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ କିମଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତର କୋରିଆରୁ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦେଇନାହିଁ ।  ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ (୩୬) ଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନେଇ  ସନ୍ଦେହ ଜାରି ରହିଛି। କିଏ କେଉଠି କହୁଛି ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲାଣି , କିଏ ପୁଣି କହୁଛି ଯେ, ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ଏଭଳି  ସମୟରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁନ୍ ଜେ-ଇନ୍‌ଙ୍କ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ପରାମର୍ଶଦାତା କିମ୍‌ଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ରବିବାର ସେ ସିଏନଏନ ଚ୍ୟାନେଲକୁ କହିଛନ୍ତି  ଯେ, କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ସେ ଏପ୍ରିଲ ୧୩ରୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଆସୁଛନ୍ତି। କିମ୍‌ ୧୨ ଏପ୍ରିଲରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା କୁହାଯାଉଛି।

କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଦାବି କରାଯାଉଛି। ଶନିବାର ଦିନ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହଂକଂର ଏକ ଚ୍ୟାନେଲ ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ କିମ୍‌ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଖବର ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେପଟେ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଏକ ରିସୋର୍ଟରେ  ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ତେବେ କିମ୍‌ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ସମାରୋହରେ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ । ୧୫ ଏପ୍ରିଲରେ କିମ୍ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପା କିମ୍ ଇଲ୍ ସାଙ୍ଗଙ୍କ  ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାରମ୍ପାରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ନକରି ସେମାନେ ନିଜକୁ ଆଧୁନିକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି | କିମ୍ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ବଜଙ୍କ ପରି ନୁହଁନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ରିସର୍ଟରେ ବୁଲିବା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

ସେହିପରି ଚୀନ୍‌ରେ କିମ୍‌ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବାର ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା । ହଂକଂ ସ୍ଥିତ HKSTV ଚ୍ୟାନେଲ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ, କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏଥି ସହିତ ଚାଇନିଜ୍ ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ୱାଇବୋରେ କିମ୍‌ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପୋଷ୍ଟ ଖୁବ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟବସାୟ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ, ବେଜିଂ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ହୃଦୟରେ ଏକ ଷ୍ଟେଣ୍ଟ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା ପାଇଁ କିମଙ୍କ ଅପରେସନ୍ ଭୁଲ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କାରଣ ଜଣେ ସର୍ଜନଙ୍କ ହାତ ଥରି ଉଠୁଥିଲା।

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏକ ଖବରକାଗଜ କିମ୍‌ଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଖବର ଉପରେ ନଜର ରଖୁଥିବା ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଖବରକାଗଜ ଡେଲି ଏନକେ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲ ୧୨ରେ କିମ୍‌ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ନେଇ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କିମ୍‌ ଏକ ସିଗାରେଟ ଟାଣନ୍ତି । ତାଙ୍କର ମେଦବହୁଳତା ସମସ୍ୟା ରହିଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଅଧିକ କାମ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି | କିମ୍‌ଙ୍କୁ ହାଇଙ୍ଗସନ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଭିଲ୍ଲାରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା। ଡେଲି ନିକ ଏନକେଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିଥିବାର ଖବର ଆସିଥିଲା। ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ନିୟୋଜିତ ମେଡିକାଲ ଦଳର ଅଧିକାଂଶ ସଦସ୍ୟ ୧୯ଏପ୍ରିଲରେ ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗକୁ ଫେରିଥିଲେ। କିଛି ସଦସ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ସେଠାରେ ରହିଲେ |

   Related Posts