Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁନିଗୁଡା : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ୪ଟି ବଗି ଲାଇନଚ୍ୟୁତ, ରାୟଗଡା-ଟିଟିଲାଗଡ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରତାପ ଦେବଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଘାଟିରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ବ୍ରେକ୍ ଫେଲ୍ ହେବାରୁ ଟ୍ରକ୍କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶନିବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୭୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ଆଲମିରାରେ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତାକଡରୁ ରମାଦେବୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଚିହ୍ନଟ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାରହା ଶିକାର ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ବିଛାଇଥିଲେ, ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଚାଲିଗଲା ନିଜ ଜୀବନ
  • ||
  • ସୋର : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ ପୁଣି ବଢାଇଲା ସହଯୋଗର ହାତ, ବାହାରିନ୍‌ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପଠାଇଲା କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା
  • ||

କେମିତି ଅଛନ୍ତି କିମ୍‌ ? ଉତ୍ତର କୋରିଆର ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ବେଳେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ

28/04/2020 at 1:40 PM

ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଅନେକ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି । ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ଉତ୍ତରକୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନେଇ ରହସ୍ୟ ରହିଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ କିଛି ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ବେଳେ କିଛି ରିପୋର୍ଟରେ ସେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ବୁଲାବୁଲି କରୁଥିବା କୁହାଯାଇଛି । ପ୍ରକୃତରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ କିମଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ଅନେକ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି । କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ତେବେ ଗତକିଛି ଦିନ ଧରି ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଶାସକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ନେଇ ଅନେକ କଥା ପ୍ରଚାର ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ କେଉଁଟା ସତ୍ୟ ତାହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇନାହିଁ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀ କିମ ଜୋଙ୍ଗଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ କିମ୍‌ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି ।

କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଆହତ ହୋଇଥାଇ ପାରନ୍ତି ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ କୋରିଆ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଆହତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ସେବେଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନଥିଲା। ତାଙ୍କ ଦେଶରେ କୌଣସି ଅସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥାନ୍ତି ।  

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ,  ଏପ୍ରିଲ ୧୧ ଠାରୁ କିମ ଜୋଙ୍ଗ କୌଣସି ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖା ଯାଇନାହାଁନ୍ତି।  ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଲାଗିରହିଛି  ଏବଂ କେତେକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ତାଙ୍କର ବ୍ରେନ୍‌ ଡେଡ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି । କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇବା ପରେ ରାଜଧାନୀ ପୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗର ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । କେତେକ ରିପୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିବା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଖବରକାଗଜ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।  ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀ ଲି ଜୋଙ୍ଗ ହୋ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଏକ ଖବରକାଗଜକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ସେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଯାହା ପରେ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

କିମ ଜୋଙ୍ଗ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଘଟଣାକୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ପଡୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି। କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ ପୁରା ଠିକ୍‌ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଦାବି କରୁଛି । କିନ୍ତୁ କେତେକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଭୟ ହେତୁ କିମ ଜୋଙ୍ଗ କେଉଁଠାରେ ଲୁଚି ରହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts