Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ କିଡ଼ନୀ ରୋଗ ଆତଙ୍କ ; ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ

18/06/2018 at 10:09 AM

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଉପାନ୍ତ ଅଂଚଳ ଦାଦରପାଲି ଗ୍ରାମରେ କିଡନୀ ରୋଗର ଆତଙ୍କ । ବିଗତ ୭ ବର୍ଷ ହେଲା କିଡନୀ ରୋଗରେ ପଡି ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତମାନ ଆହୁରୀ ୧୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଲୋକ କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏନେଇ ବାରମ୍ବାର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଚୁପ ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଅସୁଦ୍ଧ ପାଣି ପିଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଲୋକେ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ପଡିରହିଛନ୍ତି ।
ଏ ହେଉଛି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦାଦରପାଲି ଗାଁ । ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଗାଁରେ ମାତ୍ର ୩ ଟି ନଳକୂପ ରହିଛି । ହେଲେ ଗୋଟିଏ ବି ନଲକୂପର ପାଣି ପିଇବା ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ଲୋକେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ନଳକୂପର ଅଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି । ଉପାନ୍ତ ଅଂଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଗାଁଟି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆଢୁଆଳରେ ରହୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବିଗତ ୭ ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ଗାଁରେ କିଡନୀ ରୋଗ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇ ଚାଲିଛି । ଏହି ରୋଗରେ ପଡି ଗାଁର ପ୍ରାୟ ୧୦ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ ମୂଖରେ ପଡିଲେଣି । ବର୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଆହୁରୀ ୧୫ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରହିଛନ୍ତି । ଗରିବ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ବାଧକ ସାଜିଥିବା ବଳେ ଯାହା ଥିଲା ସବୁ ବନ୍ଦକ ପକାଇ ଲୋକେ ସର୍ବସ୍ୱାନ୍ତ ହେଲେଣି ।
ଦାଦରପାଲି ଗାଁର ଏହି କିଡନୀ ରୋଗ ବାବଦକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାରମ୍ବାର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଆଖି ଦୃଶିଆ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନାହିଁ । ବିଗତ ବର୍ଷ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଏକ ଟିମ ଆସି ପାଣିର ସାମ୍ପୁଲ ନେଇ ଥିଲା । ହେଲେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ରିପୋର୍ଟ ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ତେବେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଖାମଖିଆଲି ପାଇଁ ଆଜି ଦାଦରପାଲି ଗାଁ ଲୋକେ ଜୀବନ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି । ଅପର ପକ୍ଷରେ ଦାଦରପାଲି ଗାଁରେ ବଢିଚାଲିଥିବା କିଡନୀ ରୋଗର ପ୍ରକୋପକୁ ରୋକିବାରେ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଚିରାଚରିତ ଭାବରେ ଉତର ରଖିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ସିଡିଏମଓ ।

   Related Posts