Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ସୁରଟର ହୀରା ବଜାର ଉପରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଛାଇ, ୨ମାସରେ ୮ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଟପିବ କ୍ଷତି

6/02/2020 at 4:38 PM

ସୁରଟ ୦୬।୦୨: ସାରାବିଶ୍ବରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଅତି ଭୟଙ୍କର ହେବାର ଲାଗିଛି କରୋନା ଭାଇରସ। ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ ପ୍ରଥମେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ବାରା ଚୀନର ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପୂରୁପୂରି ଭାବେ ଭାଙ୍ଗି ପଡିତିବା  କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ । ସେହିଭଳି ତୈଳ ବଜାରରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ପ୍ରତିଦିନ ତୈଳ ଦ୍ରବ୍ୟ କମୁଥିବା ବେଳେ ବିଶ୍ବସ୍ତରରେ ତୈଳଜାତୀୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ଦାମ୍‌ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ସେହପରି ଭାରତର ହୀର ସହର କୁହାଯାଉଥିବା ସୁରଟ ଉପରେ କରୋନା ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ମାରତ୍ମକ  ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ସୁରଟରେ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟକୁ ଜୋରଦାର ଝଟକା ଲାଗିବାର ଅନୁମାନ  ହେଲାଣି । ଆସନ୍ତା ୨ ମାସରେ ସୁରଟର ହୀରା ଶିଳ୍ପ ପ୍ରାୟ ୮,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ସହିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି ।

ହଂକଂ ସୁରଟ ହୀରା ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବଜାର । କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଯୋଗୁ ହଂକଂରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ବ୍ୟବସାୟ ଏକ ପ୍ରକାର ଠପ୍‌ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ସୁରଟ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ । ଏମାନଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ହଂକଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବାଣିଜ୍ୟ ହବ୍‌ । କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ ଯୋଗୁ କାରବାର ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି । ସ୍ଥିତି ନ ସୁଧୁରିଲେ ବଡ ଧରଣର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ରତ୍ନପଥର ଏବଂ ଗହଣା ରପ୍ତାନି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପରିଷଦ (ଜିଜେଇପିସି) ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦୀନେଶ ନବାଡିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୁରଟରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଂକଂକୁ ୫୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଶୁଦ୍ଧ ହୀରା ରପ୍ତାନି ହୋଇଥାଏ । ସୁରଟର ମୋଟ ରପ୍ତାନିରେ ହଂକଂର ଭାଗ ୩୭% । କିନ୍ତୁ ଏବେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ କାରଣରୁ ହଂକଂରେ ମାସକ ପାଇଁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟକୁ ଝଟ୍‌କା ମିଳିବା ସ୍ୱାଭାବିକ ।

ଗୁଜରାଟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ପ୍ରାୟତଃ ହଂକଂରେ ରହିଛି ।ହଂକଂ ବନ୍ଦ ଯୋଗୁଁ ସେମାନେ ଦେଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତିନ କରୁଛନ୍ତି । ନବାଡିଆ ମତରେ, ଯଦି ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ନ ଆସେ ତା’ହେଲେ ସୁରଟର ହୀରା ବ୍ୟବସାୟ ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ । ସୁରଟର ହୀରା ଉଦ୍ୟୋଗ ଦେଶକୁ ଆସୁଥିବା ୯୯% ଅଶୋଧିତ ହୀରାକୁ ପଲିସ୍‌ କରିଥାଏ । ଫେବ୍ରୁଆରୀ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସୁରଟର ହୀରା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ୮,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।


ହଂକଂରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗହଣା ଏକ୍ସପୋ ରଦ୍ଦ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଏହା ହୁଏ ତେବେ ସୁରଟର ଗହଣା ବଜାର ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ । କାରଣ ଏହି ଏକ୍ସପୋ ଜରିଆରେ ସୁରଟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବିପୁଳ ମାତ୍ରାରେ ହୀରା ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ରଦ୍ଦ ହେଲେ ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ କ୍ଷତି ହେବ ।  ସୁରଟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୀରା ଗହଣା ହଂକଂ ଜରିଆରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ପଠାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ହଂକଂରେ ଅବକାଶ ଜାରି ହୋଇଥିବାରୁ ସେଠାରେ ହୀରା କାରବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ସେଠାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ଦେଶକୁ ଫେରି ଆସୁଛନ୍ତି । ଯଦି ସ୍ଥିତି ନ ସୁଧୁରେ ତା’ହେଲେ ସୁରଟ ହୀରା ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ହଜାର ହଜାର କୋଟିର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ପ୍ରବୀଣ ନାନାବତୀ ନାମକ ଜଣେ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍‌ରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ସାରା  ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଲାଣି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାଇରସ୍‌ରେ ପ୍ରାୟ ୫ଶହ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବାବେଳେ ୨୪ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ  ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts