Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଗେମ୍‌

22/02/2020 at 6:14 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୨।୦୨ -ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଗେମ୍‌ । ଏହାର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଭିଡିଓ କନଫେରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବା ସହ ଏହି ଅବସରରେ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । କଟକ ଇଣ୍ଡୋର ଷ୍ଟାଡିଅମ୍‌ରେ ଏଥିପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟାକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ଉଦ୍‌ଘାଟନ ପୂର୍ବରୁ କେତେକ ଇଭେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଖେଲୋଣ୍ଡିଆରେ ୧୫୦ ଟି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଭାଗ ନେିଛନ୍ତି ।ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ୧୦ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ । …

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ । ଏହାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଭିଡିଓ କନଫେରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗତକାଲିଠାରୁ କେତେକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଫୁଟବଲ, ବାସ୍କେଟବଲ , ଭଲିବଲ ଫେନସିଂ ଭଳି ଗେମ୍ କାଲିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ହକି, ମହିଳା ବାସ୍କେଟବଲ, ଭଲିବଲ୍‌ , ଫେନସିଂ ,ଆର୍ଚେରୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପଞ୍ଜାବ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, କେରଳ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ. ଜେଏନୟୁ, ବାସ୍କେଟ୍‌ ବଲ୍‌ ଓ ଫୁଟବଲ ର ଦ୍ବିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡକୁ ଉନ୍ନତି ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଭଲିବଲରେ ପଞ୍ଜାବ ୟୁନିଭରସିଟି ଦ୍ବିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ।  

ସେହିପରି ଭଲିବଲ୍‌ରେ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ୟୁନିଭରସିଟି, ପଞ୍ଜାବର ଲଭଲି ୟୁନିଭରସିଟିକୁ ୩-୦ ସେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ଦ୍ବିତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଏସ୍‌ଆରଏମ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ- ମାଙ୍ଗୋଲୋର ୟୁନିଭରସିଟି କୁ ସିଧାସଳଖ ୩-୦ ସେଟ୍‌ରେ ହରାଇଛି । ଫେନସିଂର ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ସ୍ଥିର ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି । ଅଙ୍ଗଲ ଆଦିତ୍ୟ, ସର୍ବଜିତ ସିଂହ, ମନଦୀପ ସିଂହ , ଅଭିଜିତ ସନ୍ତୋଷ ଏହି ବିଭାଗର ଫାଇନାଲକୁ ଉନ୍ନିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତୀରନ୍ଦାଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପ୍ରି ରାଉଣ୍ଡ ବି ଶେ​ଷ ହୋଇଛି ।

ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ କଟକ ଇଣ୍ଡୋର ହଲରେ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ବିଭିନ୍ନ ଇଭେଣ୍ଟ କିଟ୍‌ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ସମେତ କଟକ ଇଣ୍ଡୋର ଷ୍ଟାଡିଅମ୍‌, କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିଅମ୍‌ ଆଦି୧୦ ଟି ସ୍ଥାନରେ ହେଉଛି । ଦେଶର ଦେଢଶହ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ସାଢେ ୩ ହଜାର ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି । ୧୦ ଦିନ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୧୭ଟି ଗେମ୍‌ ଖେଳାଯିବ । ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଆଗକୁ ସ୍କୁଲ ଓ ଫିଜିକାଲି ଚାଲେଞ୍ଜ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ବି ଏଭଳି ଗେମ୍‌ ଆୟୋଜନ ହେବକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

   Related Posts