Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ନମ୍ବର, ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ତାରିଖରୁ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ହେବନାହିଁ କୌଣସି ଶୁଭ କାମ : ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

14/03/2019 at 1:54 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୪/୩ : ଜ୍ୟୋତିଷଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଧନୁ ରାଶି ଏବଂ ମୀନ ରାଶି ବୃହଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହର ରାଶି | ଗ୍ରହମାନଙ୍କ ରାଜା ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ୨ ରାଶିରେ ଖରମାସ ଦୋଷ ଲାଗିଥାଏ | ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଶୁଭ କାମ କରାଯାଇନଥାଏ | ଖରମାସ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶୁକ୍ରବାର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ତାରିଖ ସକାଳ ୮ଟା ୧୦ ମିନିଟରୁ ମୀନ ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ସେଥିପାଇଁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖରମାସ ଦୋଷ ରହିବ | ଏହି ମାସେ ଭିତରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଆରାଧନାରେ ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି |


ଧର୍ମଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁସାରେ, ଏହି ମାସରେ ସକାଳୁ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଉଠି ଶୌଚ, ସ୍ନାନ ଆଦି ସାରି ଭଗବାନଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସର ନିୟମ ପୁରା କରିବା ଉଚିତ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଭଗବାନଙ୍କ ବିଶେଷ କୃପା ଲାଭ ହୋଇଥାଏ |


ଏହି ମାସରେ ଘରେ, ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ କଥା ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥାଏ | ଭଗବାନଙ୍କ ବିଶେଷ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ | ବିଶ୍ୱର ମଙ୍ଗଳ ତଥା ବ୍ରାହ୍ମଣ ଏବଂ ଧର୍ମ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ରତ-ନିୟମ ଆଦି ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି ମାସରେ ଦାନ, ପୁଣ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ |


ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଲେଖା ଅଛି-ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସରେ ନିୟମ ପାଳନ କରି ପୂଜା କଲେ ଭଗବାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି | ଶ୍ରଦ୍ଧାର ସହ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଆରାଧନା କଲେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଭୋଗ କରି ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଦିବ୍ୟ ଗୋଲକରେ ନିବାସ କରିଥାଏ |


ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଏମିତି କିଛି ଶ୍ଳୋକ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯାହା ଖରମାସରେ ଜପ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୁଣ୍ୟ ମିଳିଥାଏ | ଶ୍ରୀ କୋୖଣ୍ଡିନ୍ୟ ରୁଷି ପ୍ରାଚୀନକାଳ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଲେଖିଥିଲେ | ମନ୍ତ୍ର ଜପ କିଭଳି କରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ରୁଷି ଲେଖିଛନ୍ତି |


ମନ୍ତ୍ର ଜପ ସମୟରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିବେ | ଏଭଳି ସ୍ମରଣ କରିବେ ଯେଭଲେ ସେ ନବୀନ ଏବଂ ମେଘ ସମାନ ଶ୍ୟାମଳ | ଦେ ଦୁଇ ଭୁଜଧାରୀ | ହଳଦିଆ ବସ୍ତ୍ର ଧାରଣ କରି ବଇଁଶୀ ବଜୌଛନ୍ତି | ରାଧିକା ରାଣୀଙ୍କ ସହ ଏହିଭଳି ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଭଗବାନଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରାଯିବ ଉଚିତ |

   Related Posts