Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କମିବନି ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ
  • ||
  • ବଳଙ୍ଗା ଥାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଫାଟିଗଲା କାନ୍ଥ, ଆସବାବପତ୍ର ନଷ୍ଟ
  • ||

ଜନ୍ ଆବ୍ରାହମଙ୍କ ନିଆରା ଉଦ୍ଭାବନ : ଚିକେନ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ ବାୟୋଡିଜେଲ୍, ସାତ ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଲା ପେଟେଣ୍ଟ

26/07/2021 at 8:59 AM

ଓ୍ୱାୟାନାଡା ୨୬/୭ : ଦୀର୍ଘ ୭ ବର୍ଷର ସଂଘର୍ଷ ପରେ କେରଳର ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ତଥା ଉଦ୍ଭାବକ ଜନ୍ ଆବ୍ରହାମଙ୍କ ଉଦ୍ଭାବନାକୁ ମିଳିଛି ସଫଳତା । ତାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉଦ୍ଭାବନଙ୍କୁ ମିଳିଛି ପେଟେଣ୍ଟ । ଚିକେନ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ବାୟୋଡିଜେଲ । ଏହି ବାୟୋଡିଜେଲର ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହା ଏକ ଲିଟରରେ ପ୍ରାୟ ୩୮ କିଲୋମିଟର ମାଇଲେଜ୍ ଦେଇଥାଏ ।

ଡିଜେଲର ବର୍ତ୍ତମାନର ମୂଲ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ ୭, ୨୦୨୧ରେ ଭାରତୀୟ ପେଟେଣ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆବ୍ରହାମଙ୍କୁ ‘ଚିକେନ୍ ବର୍ଜ୍ୟ ତେଲରୁ ବାୟୋଡିଜେଲ ତିଆରି ପାଇଁ’ ଏକ ପେଟେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଆବ୍ରହାମ କେରଳ ୱାୟାନାଡରେ ଥିବା କେରଳ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ।

ତାମିଲନାଡୁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା ନମକଲାଲ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଙ୍କର ଡକ୍ଟର ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ଆବ୍ରହାମ ଏହି ବାୟୋଡିଜେଲ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ । ଜନ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପେଟେଣ୍ଟ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି, କାରଣ ଏହି ଉଦ୍ଭାବନରେ ବ୍ୟବହୃତ ମୁଖ୍ୟ କଞ୍ଚାମାଲ ମୂଳରୁ ଜୈବିକ ଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଜାତୀୟ ଜୈବ ବିବିଧତା ପ୍ରାଧିକରଣର ଅନୁମତି ଆବଶ୍ୟକ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୦୯ ରୁ ୨୦୧୨ ମଧ୍ୟରେ ଆବ୍ରହାମ ବ୍ରଏଲର ଚିକେନ୍ ଏବଂ ମୃତ କୁକୁଡ଼ା ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ଆବର୍ଜନାରୁ ବାୟୋଡିଜେଲ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ତିନିଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଘୁଷୁରୀ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ବାୟୋଡିଜେଲ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଫେସର ରମେଶ ସୌରଭ କୁମାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ସେ ତାଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ଆବ୍ରହାମ ତାମିଲନାଡୁର ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ୨୦୧୪ରେ ପେଟେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଆବ୍ରହାମ ୱାୟାନାଡର କାଲପେଟା ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ପୁକୋଡେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା କଲେଜରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଭାରତୀୟ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦ ତରଫରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା (୧୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା) ସହିତ ୨୦୧୪ରେ କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଏକ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।

ଆବ୍ରହାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚିକେନ୍ ବର୍ଜ୍ୟରୁ ଏକ ଲିଟର ବାୟୋଡିଜେଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରିବ । ଅଧିକ ମାଇଲେଜ୍ ଏବଂ କମ୍ ପ୍ରଦୂଷଣର କାରଣ ହେଉଛି ଚିକେନ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରେ ୬୨% ଚର୍ବି ଥାଏ । ଏଥିସହ, ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକ ଅମ୍ଳଜାନର ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ଏହା ଇଞ୍ଜିନ୍ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଏହାର ବାଣିଜ୍ୟିକରଣ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମର ଏକ ଟିମ୍ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଏହା ଖାଇବା ତେଲ ଭଳି ଗନ୍ଧ ଏବଂ ଡିଜେଲ ପରି ଦେଖାଯାଏ |

   Related Posts