Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରୋଧ ପରେ ବାଟକୁ ଆସିଲା ହକି ଇଣ୍ଡିଆ, ଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀ ଆଡହକ୍ କମିଟିର ଚେୟାରମାନେ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ଦ୍ଵିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଯୁକ୍ତ ୨ ରେଜଲ୍ଟ, ଦଶମ ମାର୍କ ଆଧାରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବରମୁଣ୍ଡା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଚାଲିଗଲା ନାରାୟଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୫୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୋଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୮୦୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କଟକ : ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଅଚାନକ ଚଢାଉ, ୧୧ଜଣ ଜୁଆଡି ଗିରଫ
  • ||

ଜଳ ମଣିଷ ଦୈତାରୀ ନାଏକ ସମ୍ମାନିତ

13/07/2018 at 11:45 AM

କେନ୍ଦୁଝର ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକ ର ଗୋନାସିକା ପାର୍ବତ ମାଳା ଘେରରେ ରହଛି ତଳବୈୈତରଣୀ ଗାଁ ହଲେ ସରକାରୀ ବାବୁ ମାନଙ୍କର ବୈୈମାତୃକ ଓ ଅବହେଳାର ଶୀକାର ଏହି ଗାଁ ର ଲୋକେ ପାଣି ଟୋପାଏ ପାଇଁ ଡହଳ ବିକଳ ହେଉଥିବା ବଳେ ଦୀର୍ଘ ୧୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସେହି ଗାଁର ଦୈୈତାରୀ ନାଏକ ଦୀର୍ଘ ୪ ବର୍ଷ ଧରି ବିନା ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଗାଁ ଲୋକ ଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡ ଝାଳ ତୁଣ୍ଡେ ମାରି ଆକ୍ଳ’ ପରିଶ୍ରମ କରି ୨ କି.ମି ପାହାଡ କାଟି ପାହାଡ ଉପରେ ବୋହିଯାଉଥିବା ପାଣି କୁ ନିଜ ଗାଁକୁ ଆଣି ପାରିଥିଲେ ଓ ଆଜି ସେହି ପାଣି ରେ ଗାଁ ଲୋକ ଙ୍କର ଶହ ଶହ ଏକର ଚାଷ ଜମି ଚାଷ ହେଉଛି । ଏକଥା ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ଗତକାଲି କେନ୍ଦୁଝର ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦୈୈତାରି ନାଏକ ଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବାକୁ ସେହି ଗାଁରେ ପହନ୍ଚି ଥିଲା । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଙ୍କର ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରୀ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର , ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ମାତ୍ର ସାଂସଦ ଓ ଆଦିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ରେ ସମବାୟବ୍ୟଙ୍କ ଏହି ଗାଁ କୁ ପୋଷ୍ୟ ଗାଁ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ଗାଁର ୮୦ ଭାଗ ଲୋକ ଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରି ସ୍ବାବଲମ୍ବି ହେବାର ରାସ୍ତା ଦେଖାଇଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସେହି ସଭାରେ ଦୈୈତାରୀ ଙ୍କୁ ଫୁଲ ତୋଡା ଉତୋରିଆ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଦେଇ ମୁଣଅଡରେ ପଗଡି ବାନ୍ଧି ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ମାଗଣା ରେ ଏକ ପାଓୟାର ଟିଲର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥଇଲା । ଏପରିକି ଦୈୈତାରି ଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ମ ଏକ ଚଳଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ପଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣ ଙ୍କର ଦ୍ବାର ରେ କାର୍ଯୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ଚାଷି ଓ ଗୋଷ୍ଠି ଙ୍କୁ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ୨ ଜଣ ଚାଷିଙ୍କୁ ୨ ଟି ପାଓୟାର ଟିଲର,୩ ଜଣ ଚାଷି ଙ୍କୁୁ ତିନିଟି ପମ୍ପ ସେଟ ଓ ଜଣ କୁ ଏକ ଟ୍ରକ୍ଟର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ନିଷ୍ଠାପରି ଓ ନିସ୍ବାର୍ଥ ପରି ଭାବରେ ଏହି ପାହାଡ କାଟି ଗାଁ କୁ ପାଣି ଆଣିଥିବା ଦୈୈତାରି ନାଏକ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏପରି କାମ କୁ ନେଇ ବେସ ଖୁସି ଅଛ’ି ଓ ଚାଷି ମଦ ଖଇ ରାସ୍ତା ଘାଟରେ ନଗଡିଚାଷରେ ମନ ଦେବାକୁ ସେ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts