Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ୟୁସୁଫ ହମିଦଙ୍କ ନାଁରେ ନାମିତ ହେଲା କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ

7/12/2020 at 5:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭/୧୨ : କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହାର ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗକୁ ଭାରତୀୟ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ପ୍ରମୁଖ ସିପ୍ଲାର ଅଣ-କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ୟୁସୁଫ୍ ହମିଦଙ୍କ ନାଁରେ ନାମିତ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ତେବେ ଏହି ବିଭାଗର ନାଁ ୨୦୫୦ ଯାଏଁ ରହିବ ବୋଲି କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ହମିଦ ହେଉଛନ୍ତି ଏହି କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ ଆଲୁମିନସ । ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଉଭୟ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ବିଶ୍ୱରେ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇଥିବାରୁ  ତାଙ୍କ ଆଲମାକୁ ଏକ “ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଉପହାର” ଭାବେ ଅବିହିତ କରିଛି ।

ବିଶ୍ବର ବୃହତ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଏକାଡେମୀ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଦାନ ଅତୁଳନୀୟ ଏବଂ ତାଙ୍କର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପ୍ରତିଭାମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରେ । ଯେଉଁଥିରେ ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ଜୈବିକ ରସାୟନ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ଡକ୍ଟରାଲ୍ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ହେମିଡ୍ ସ୍କୋଲାର୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାଥମିକ ବୃତ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ  । ଏହି ବିଭାଗ ୟୁସୁଫ୍ ହମିଦ୍ ରସାୟନ ବିଭାଗ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା  ।

ତେବେ ଏପରି ସମ୍ମାନ ପାଇବା ପରେ ୟୁସୁଫ୍ ହମିଦ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ମୋତେ ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି । ତା ସହିତ ଏହା ମୋତେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିଛି ସମାଜରେ କିପରି ବଞ୍ଚିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ସମାଜ ପ୍ରତି ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରତିପାଦନ କରିବା ’।

ହମିଦ୍ ବିଗତ ୬୬ ବର୍ଷ ହେଲା ୟୁକେ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି । ସେ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନୀତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ସେ ଭାରତର ତୃତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ସମ୍ମାନ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣରେ ସମ୍ମାନୀତ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ରୋୟାଲ ସୋସାଇଟି ସମ୍ମାନ ଏବଂ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ କେମ୍ବ୍ରିଜ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଡକ୍ଟରେଟ୍ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନୀତ ହୋଇଥିଲେ ।

   Related Posts