Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର ରୋଡ୍ : ଉପ-କାରାଗାରରେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁକୁ ମାରି ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା କଲେ, ଭାଗ ଛିଡିଲାନି ବୋଲି ଜଣଙ୍କୁ ମାରିଦେଲେ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କ୍ୟାବିନରୁ ୨ଶହ ଲିଟର ଡିଜେଲ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ନଦୀରେ ଭାସୁଛି କୁମ୍ଭୀରର ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଗାଁ ମୁହାଁ ହାତୀ ପଲ, ଭୟଭୀତ ଗ୍ରାମବାସୀ, ପଡିଲା ତାଟି କବାଟ
  • ||
  • ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପଡିଛି ଅଜଣା ଯୁବକ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆଉ କିଛି ?
  • ||
  • କମୁଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୯୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅମାନବୀୟ : ଗୋଡାଇବାରୁ କୁକୁରକୁ ହତ୍ୟା, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ଆସନ୍ତାକାଲି ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ଲାଗୁ
  • ||

କାଠଯୋଡି ନଦୀର ପାଣି ଲେବଲ-ସି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇସାରିଲାଣି , ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବି ପାଣି ଅନୁପଯୁକ୍ତ

15/07/2019 at 4:20 PM

କଟକ୧୫|୭: କାଠଯୋଡି ନଦୀ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ ଜାତୀୟ ଗ୍ରୀନ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସାନି ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ଡ୍ରେନ୍ ପାଣି ସଫା ନକରି ସିଧାସଳଖ ନଦୀରେ ଛାଡୁଥିବା କାରଣରୁ ଏହି ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ସେପଟେ ପ୍ରଦୂଷିତ ଡ୍ରେନ୍ ପାଣି କାରଣରୁ ନଈ ପାଣି ବି ଆଉ ବ୍ୟବହାରଯୋଗ୍ୟ ହୋଇ ରହିନାହିଁ । ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ କାରଣରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ମଧ୍ୟ ଏହାର ପରିଣାମ  ଭୋଗୁଛନ୍ତି ।  

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଗ୍ରୀନ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ନୋଟିସ୍ । କଟକ ମହାନଗର ନିଗମର ଖାମଖିଆଲି ନୀତି ପାଇଁ  ନୋଟିସ୍ । ସହରର ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ସିଧାସଳଖ ନଦୀରେ ଛଡାଯାଉଛି। ଫଳରେ କାଠଯୋଡି ନଦୀର ପାଣି ଲେବଲ-ସି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇସାରିଲାଣି । ଗାଧୋଇବା ଓ ପିଇବା କଥା ଛାଡ଼ନ୍ତୁ ।  ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବି ଏ ପାଣି ଅନୁପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ କହିଛନ୍ତି । କଟକ ସହରରେ ଛୋଟବଡ ପ୍ରାୟ ୧ ହଜାର ୭୨୪ କିଲୋମିଟର ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ନର୍ଦ୍ଦମା ରହିଛି । ଏଗୁଡିକର ପାଣି ମୁଖ୍ୟ ନର୍ଦ୍ଦମାରେ ମିଶୁଛି। ସହରର ପଟାପୋଲ ଠାରୁ ମତ୍ତଗଜପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଖ୍ୟନର୍ଦ୍ଦମାର ପାଣି ସିଧାସଳଖ ଖାନନଗର ଠାରେ କାଠଜୋଡି ନଦୀରେ ଛଡାଯାଉଛି ।

ଖାନନଗର ଠାରେ ସୁଇସ ଗେଟ୍ ଦେଇ ନର୍ଦ୍ଦମା ଜଳ ଛଡାଯାଉଛି। ନଦୀରେ ଜଳସ୍ତର କମ ରହିଲେ ଆବର୍ଜନା ସବୁ ଜମି ରହୁଛି । ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ମତ୍ତଗଜପୁର ଠାରେ ଜାଇକା ସହାୟତାରେ ଏକ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟର କାମ ଚାଲୁଛି। ମାତ୍ର ଏହା କେବେ ଶେଷ ହେବ ଭଗବାନ ହିଁ ଜାଣନ୍ତି ।

କଟକ ସହରରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଏନଜିଟି ଛାଟ ବାଜିସାରିଛି । ଏବେ ନଦୀ ପ୍ରଦୂଷକୁ ନେଇ ଉଭୟ ସରକାର ଏବଂ କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ଅଡୁଆ ପରିସ୍ଥିତର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି।

   Related Posts