Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର ; ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣେଶ ନଗରରେ ପୁଲିସ୍ ର ଚଢାଉ
  • ||
  • ନକଲି ଟମାଟ, ଚିଲି, ସୋୟା ସୋସ୍ ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କେତେ ପରିମାଣର ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ତାହା ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ପୁଲିସର ସୂଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ରାମଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ୍
  • ||

କାଶ୍ମୀରର ମୁସଲିମ୍ ବାୟୁସେନା ଅଫିସର ରାଫେଲ୍ ଉଡାଇବାରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ

29/07/2020 at 11:48 AM

ଶ୍ରୀନଗର ୨୯।୭: ରାଫାଲ ବିମାନକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶ ଉତ୍ସାହିତ । ରାଫେଲ ବିମାନକୁ ଉଡାଇବାରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ହେଉଛନ୍ତି କାଶ୍ମୀରର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ। ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ରାଥର ରାତାରାତି ଦେଶରେ ହିରୋ ପାଲଟିଯାଇଛନ୍ତି । ରାଫେଲ ବିମାନର ବୈଷୟିକ ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ ହିଲାଲଙ୍କର ପାରଦର୍ଶିତା ରହିଛି । ହିଲାଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଭାରତର ଏୟାର ଆଟାଚ୍ ଅଛନ୍ତି ।

ରାଫେଲର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ରବିବାର ଦିନ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଭାରତ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିବାବେଳେ ପ୍ୟାରିସରେ ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ହିଲାଲଙ୍କ ସହ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଜାଭେଦ୍ ଆଶ୍ରାଫ୍ ଏବଂ ରାଫେଲ୍ ଆଭିଏସନ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଏରିକ୍ ଟ୍ରାପିଅର୍ (ଏରିକ୍ ଟ୍ରାପିଅର୍) ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ କେବଳ ରାଫେଲର ଠିକ୍ ସମୟରେ ବିତରଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ଭାରତର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ କେଉଁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ନାମ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରାଫେଲ ସହିତ ଜଡିତ । ରାଥେର ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କରଣର ରାଫେଲରେ ୧୩ଟି ନୂଆ କ୍ୟାପିଟିସିଟିକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଇଛନ୍ତି ।

ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତନାଗ ଜିଲ୍ଲାର । ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଏୟାର ଆଟାଚେ ଅଛନ୍ତି ରାଥେର । ତାଙ୍କ ବାପା ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଏସପି । ସେ ୨୦୧୯ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପ୍ୟାରିସ୍ ରାଫେଲର ଶସ୍ତ୍ର ପୂଜା ସମୟରେ ସେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଗତବର୍ଷ ଫ୍ରାନ୍ସ ଯାଇ ରାଫେଲର ଶସ୍ତ୍ର ପୂଜା କରିଥିଲେ।

ହିଲାଲ ଏକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବାପା ମାରହମ୍ ମହମ୍ମଦ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପୋଲିସ ବିଭାଗରୁ ଡେପୁଟି ଏସପି ଭାବରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ସେ ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କର ତିନି ଭଉଣୀ ଅଛନ୍ତି । ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ଜାମ୍ମୁ ଜିଲ୍ଲାର ନାଗ୍ରୋଟା ଟାଉନର ସୈନିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ସେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସେବା କର୍ମଚାରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ (DSSC)ରୁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ସେ ଆମେରିକାର ଏୟାର ୱାର୍ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଫେନ୍ସ ଏକାଡେମୀ (ଏନଡିଏ) ରେ ‘ସୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଅନର’ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

ଡିସେମ୍ବର ୧୭, ୧୯୮୮ରେ ସେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ୧୯୯୩ରେ ସେ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ, ୨୦୦୪ରେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର, ୨୦୧୬ରେ ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଏବଂ ୨୦୧୯ରେ ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ପଦବୀକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ୩୦୦୦ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ମିଗ୍ -୨୧, ମିରାଜ୍ -୨୦୦୦ ଏବଂ କିରଣ ବିମାନ ଉଡାଇବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ଅଛି । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ୱେବସାଇଟରେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ବିବରଣୀରେ ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଅଫିସରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୦ରେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଥିବାବେଳେ ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ମଧ୍ୟ ବାୟୁସେନା ପଦକ ପାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୬ରେ ବିଶିଷ୍ଟ ସେନା ପଦକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେ ସେତେବେଳେ ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଥିଲେ ।

   Related Posts