Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୫୨ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୫୧୧ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବିଧାୟିକାଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ବୋମାମାଡ଼, ଦୁଇ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ମିଳିଲା ଆଉ ଏକ ପଦକ, ୫୭ କେଜି କୁସ୍ତିରେ ରବି ଦାହିୟା ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଶୁକ୍ରବାର ଖୋଲିବ ଝଙ୍କଡ ସ୍ଥିତ ମା’ ଶାରଳାଙ୍କ ମନ୍ଦିର, ଖୋଲିବ ଗୋରେଖନାଥଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • କଟକ : ସ୍କୁଟି ମିଳିଥିଲା ମଧୁସୂଦନ ସେତୁରୁ, ମୃତଦେହ ମିଳିଲା ଯୋବ୍ରା ଆନିକଟରୁ : ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ରାସ୍ତା କଡକୁ ଓଲଟି ହୁତୁହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଗଲା ହାଇୱା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟ ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଏସି ସଟ୍ ସର୍କିଟ୍‌ରୁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବଡଧରଣର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲା ୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକିନେଇଥିବା ଠକ
  • ||
  • ଶେଷ ହେଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ଅଫଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା, ୧୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • କଟକ : ଶେଷ ହେଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ଅଫଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା, ୧୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||

କାଶ୍ମୀରର ମୁସଲିମ୍ ବାୟୁସେନା ଅଫିସର ରାଫେଲ୍ ଉଡାଇବାରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ

29/07/2020 at 11:48 AM

ଶ୍ରୀନଗର ୨୯।୭: ରାଫାଲ ବିମାନକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶ ଉତ୍ସାହିତ । ରାଫେଲ ବିମାନକୁ ଉଡାଇବାରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ହେଉଛନ୍ତି କାଶ୍ମୀରର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ। ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ରାଥର ରାତାରାତି ଦେଶରେ ହିରୋ ପାଲଟିଯାଇଛନ୍ତି । ରାଫେଲ ବିମାନର ବୈଷୟିକ ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ ହିଲାଲଙ୍କର ପାରଦର୍ଶିତା ରହିଛି । ହିଲାଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଭାରତର ଏୟାର ଆଟାଚ୍ ଅଛନ୍ତି ।

ରାଫେଲର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ରବିବାର ଦିନ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଭାରତ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିବାବେଳେ ପ୍ୟାରିସରେ ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ହିଲାଲଙ୍କ ସହ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଜାଭେଦ୍ ଆଶ୍ରାଫ୍ ଏବଂ ରାଫେଲ୍ ଆଭିଏସନ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଏରିକ୍ ଟ୍ରାପିଅର୍ (ଏରିକ୍ ଟ୍ରାପିଅର୍) ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ କେବଳ ରାଫେଲର ଠିକ୍ ସମୟରେ ବିତରଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ଭାରତର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ କେଉଁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ନାମ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରାଫେଲ ସହିତ ଜଡିତ । ରାଥେର ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କରଣର ରାଫେଲରେ ୧୩ଟି ନୂଆ କ୍ୟାପିଟିସିଟିକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଇଛନ୍ତି ।

ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତନାଗ ଜିଲ୍ଲାର । ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଏୟାର ଆଟାଚେ ଅଛନ୍ତି ରାଥେର । ତାଙ୍କ ବାପା ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଏସପି । ସେ ୨୦୧୯ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପ୍ୟାରିସ୍ ରାଫେଲର ଶସ୍ତ୍ର ପୂଜା ସମୟରେ ସେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଗତବର୍ଷ ଫ୍ରାନ୍ସ ଯାଇ ରାଫେଲର ଶସ୍ତ୍ର ପୂଜା କରିଥିଲେ।

ହିଲାଲ ଏକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବାପା ମାରହମ୍ ମହମ୍ମଦ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପୋଲିସ ବିଭାଗରୁ ଡେପୁଟି ଏସପି ଭାବରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ସେ ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କର ତିନି ଭଉଣୀ ଅଛନ୍ତି । ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ଜାମ୍ମୁ ଜିଲ୍ଲାର ନାଗ୍ରୋଟା ଟାଉନର ସୈନିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ସେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସେବା କର୍ମଚାରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ (DSSC)ରୁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ସେ ଆମେରିକାର ଏୟାର ୱାର୍ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଫେନ୍ସ ଏକାଡେମୀ (ଏନଡିଏ) ରେ ‘ସୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଅନର’ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

ଡିସେମ୍ବର ୧୭, ୧୯୮୮ରେ ସେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ୧୯୯୩ରେ ସେ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ, ୨୦୦୪ରେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର, ୨୦୧୬ରେ ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଏବଂ ୨୦୧୯ରେ ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ପଦବୀକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ୩୦୦୦ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ମିଗ୍ -୨୧, ମିରାଜ୍ -୨୦୦୦ ଏବଂ କିରଣ ବିମାନ ଉଡାଇବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ଅଛି । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ୱେବସାଇଟରେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ବିବରଣୀରେ ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଅଫିସରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୦ରେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଥିବାବେଳେ ଏୟାର କମାଣ୍ଡର ହିଲାଲ ଅହମ୍ମଦ ମଧ୍ୟ ବାୟୁସେନା ପଦକ ପାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୬ରେ ବିଶିଷ୍ଟ ସେନା ପଦକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେ ସେତେବେଳେ ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଥିଲେ ।

   Related Posts