Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନାଲରୁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • ହାତ ଛାଡିଲେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି, କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨ ମୃତ ଓ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ : କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ, ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବ କେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଗସ୍ତ, ବିଏସକେଓ୍ୱାଇ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନର କରିବେ ଶୁଭାରମ୍ଭ
  • ||
  • ୨୬ ଯାଏଁ ଶୁଖିଲା ପାଗ : ଧିରେଧିରେ କମିବ ରାତି ତାପମାତ୍ରା, ସକାଳେ କୁହୁଡି
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ଭୋର୍‌ରେ ଡେମୋ ଦେଖାଇଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||

ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମାମଲାରେ ନୂଆ ମୋଡ଼ : ଜଣେ ପୀଡିତାଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ହୋଇଥିଲା ବିବାହ, ଅନ୍ୟ ୨ଝିଅ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ କରିଛନ୍ତି

30/06/2021 at 8:42 AM

କାଶ୍ମୀର ୩୦/୬ : ଶିଖ ଝିଅଙ୍କୁ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମାମଲାରେ ନୂଆ ମୋଡ । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଶ୍ରୀନଗରର ଏକ ଶିଖ ଦଳ, ଅକାଳୀ ନେତା ପରମଜିତ ସିଂ ସରନାଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ତିନିଜଣ ପୀଡିତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କୁ ଶିଖ ବାଳକଙ୍କୁ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ ବିବାହ କରାଇଛନ୍ତି । ଫେରିଆସିଥିବା ଝିଅ ମନମିତ କୌର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଶ୍ରୀନଗରର ଛତି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଗୁରୁଦ୍ୱାରରେ ସୁଖପ୍ରୀତ ସିଂ ନାମକ ଜଣେ ବାଳକଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ନିଖୋଜ ଶିଖ ଝିଅ ବିରାନପାଲ କୌର ଭିଡିଓ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତିନିମାସ ପୂର୍ବେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ । ଶ୍ରୀନଗରର ଧନପ୍ରୀତ କୌର ମଧ୍ୟ ଏହି ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ କେବଳ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିନାହାଁନ୍ତି । ବରଂ ପରିବାର ତଥା ଶିଖ ସଂଗଠନ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଜଣେ ଶିଖ୍ ଝିଅକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଅଲ ପାର୍ଟି ଶିଖ୍ ସମନ୍ୱୟ କମିଟିର ସଭାପତି ଜଗମୋହନ ସିଂ ରାଇନା ଏନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବେ । ଝିଅର ଇଚ୍ଛା ସହିତ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ପରମଜିତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଝିଅର ଇଚ୍ଛାରେ ଏହି ବିବାହ ହୋଇଥିଲା । ସରନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ନାବାଳିକା ଜଣକ ମୁସଲମାନ ପୁଅକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ନାହାଁନ୍ତି ।

ବିବାହ ପରେ ଝିଅ ଏବଂ ପୁଅକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଅଣାଯାଇଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଅକାଳୀ ଦଳର ନେତା ମନଜିନ୍ଦର ସିଂ ସିର୍ସା ଏବଂ ପୀଡିତା ସହିତ ବଙ୍ଗଳା ସାହିବ ଗୁରୁଦ୍ୱାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ତିନି ଶିଖ ଝିଅଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ରୂପାନ୍ତର ଏବଂ ବିବାହ ମାମଲାରେ ରାଜନୀତି ତୀବ୍ର ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ତିନି ଶିଖ ଝିଅଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ରୂପାନ୍ତର ଏବଂ ବିବାହ ମାମଲାରେ ରାଜନୀତି ତୀବ୍ର ହୋଇଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀର ଶିଖ ନେତାଙ୍କ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥାନୀୟ ଶିଖ ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ବାହାରିଛନ୍ତି । ତିନି ଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଧର୍ମକୁ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶିଖ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ତୃତୀୟ ଝିଅକୁ ବିବାହ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ପଠାଇବା ପରେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀର ନେତାମାନେ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts