Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୃଷକଙ୍କ ପରି ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ବଳିଦାନ, ତେବେ ଯାଇ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁ ହେବ ୩୭୦: ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||

‘ବହୁତ ହୋଇଗଲା, ଏବେ କାଶ୍ମୀର ଆଶା ଛାଡ’, ପାକିସ୍ତାନକୁ ରୋକଠୋକ୍ ଶୁଣାଇଲେ ଜାତିସଂଘରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଭାରତୀୟ ଦୂତ ଆର୍. ମଧୁସୁଦନ

12/06/2021 at 1:56 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨/୦୬:  କାଶ୍ମୀର ଉପରୁ ପାକିସ୍ତାନର ମୋହ ତୁଟୁନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଭାରତ ସହ ଇସଲାମାବାଦର ସମ୍ପର୍କ ଲଗାତର ଭାବେ ତିକ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏବେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଜାତିସଂଘ ବା ୟୁଏନ୍ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଭାରତ କିପରି ସମ୍ପର୍କ ଚାହୁଁଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁ ବୋଲି କହିଛି । କାରଣ ୟୁଏନରେ ଶୁକ୍ରବାର ପାକ୍ ପୁଣି ଥରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲା । ଭାରତ ଏହା ଉପରେ କଡା ଆପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ।

ଭାରତ କହିଥିଲା ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସାଧାରଣ ପଡୋଶୀ ସମ୍ପର୍କ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ସବୁ ନିର୍ଭର କରେ । ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆତଙ୍କମୁକ୍ତ ମାହୋଲ ଆବଶ୍ୟକ ।ୟୁଏନରେ ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ମିଶନ ପରାମର୍ଶଦାତା ଆର. ମଧୁସୁଦନ କହିଥିଲେ ଯେ, ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ସାଧାରଣ ସମ୍ପର୍କ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦ ବନ୍ଦ କରୁ ।

ୟୁଏନ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ମହାସଭାରେ ଏକ ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଚାଲିଥିବା ବିତର୍କ ବେଳେ ଭାରତ କହିଥିଲା ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ସୀମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ବନ୍ଦ କରୁ । ପାକ୍ ଲଗାତର ନାଟକ କରୁଛି । ୟୁଏନର ଗାରିମା କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରୁଛି ପାକ୍ । ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଓ ଲଦାଖକୁ ସଂସଦରେ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ପ୍ରଦେଶ ଭାବେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅଟେ ।   ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କାଶ୍ମୀର ମାମଲା ଉଠାଇଥିବାରୁ ଭାରତ ଏପରି ଭାବେ କଡା ଆପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ।

ନିକଟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ନେତା ଓ ସେନା ପ୍ରମୁଖ ଭାରତ ପ୍ରତି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନରମ କରିଥିବା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଗତ ଏପ୍ରିଲରେ ପାକ୍ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବାଜଓ୍ୱା ଭାରତ-ପାକ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିର ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ପଛ କଥା ଭୁଲି ଆଗକୁ ଦୁଇ ଦେଶ ବାଢନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ମତ ଦେଇଥିଲେ । ସେହିପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମରାନ୍ ଖାନ୍ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ଆଗକୁ ବଢୁ ବୋଲି କହିଥିଲେ । 

   Related Posts