Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

MNC ଏକ୍ସିକ୍ୟୁଟିଭରୁ ISIS, କାଶ୍ମୀର ଝିଅ ହୀନା କିପରି ପାଲଟିଗଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ

22/05/2020 at 1:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୫: ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦିଲ୍ଲୀର ଜାମିଆ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସ୍ବାମୀ ଜହାନଜେବଙ୍କ ସହ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଦ୍ବାରା ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ କାଶ୍ମୀରର ବାସିନ୍ଦା ହିନା ବାଗ । ତାଙ୍କ ଇଣ୍ଟରୋଗେସନ ରିପୋର୍ଟ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ହାତରେ ଲାଗିଛି । ଯେଉଁଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ପୁଣେ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏମବିଏ କରିଥିବା ହିନା ଏକ ମଲ୍ଟି ନ୍ୟାସନାଲ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରେ କିପରି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସାଜିଲେ ।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବାସିନ୍ଦା ହିନା ବାଗ କନଭେଣ୍ଟ ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢିଥିଲେ । ସେ ପୁଣେ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏମବିଏ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ କାମ କରିଥିଲେ । ହିନା ବହୁତ ଆଧୁନିକ ସ୍ବଭାବର ଥିଲେ । ଇସଲାମ ପ୍ରତି ହିନାଙ୍କର ସେତେବେଳେ ଦୁର୍ବଳତା ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ୨୦୧୫ରେ ହିନା ତାଙ୍କ ଭାଇ ଜୁବାଇରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଡାଲିଆ ସଚ୍ଚଦେବାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଯିଏ ହିନ୍ଦୁ ଥିଲେ ।

ହିନା ଏବଂ ଡାଲିଆ ସଚ୍ଚଦେବାଙ୍କ ସାକ୍ଷାତରେ ଇସଲାମ ଉପରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ହିନା ଅନେକ ଇସଲାମ ପୁସ୍ତକ ପଢିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଆଧୁନିକ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧୁଥିବା ହିନା ପରେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ହଠାତ୍ ହିନା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବଦଳି ଯାଇଥିଲେ ।

ଏହାସହ ହିନା ଜାକିର ନାଇକ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ମୁଫତି ମୈକ ମହମ୍ମଦ ଫୈଜ ଔରଙ୍ଗାବାଦଙ୍କ ବୟାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଶୁଣିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇସଲାମ ସହ ଜଡିତ ଜିନିଷ ଜାଣିବା ଏବଂ ବୁଝିବା ପାଇଁ ହିନା ଫେସବୁକରେ ‘ସ୍କାଲର୍ସ ଅଫ୍ ହକ୍’ ପେଜ୍ ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ହିନା ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ସିରିଆ ଏବଂ ଆଇଏସ୍ଆଇଏସ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିଲେ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍, ଫେସବୁକ୍ ରେ ଆଇଏସ୍ଆଇଏସ ବିଷୟରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କରି ପଢିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ହିନା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ କାଶ୍ମୀର ପରି ସିରିଆରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଗୋଷ୍ଠୀ (ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ) ନିଜ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଲଢୁଛନ୍ତି ।

ହିନା ଆଇଏସ୍ଆଇଏସ୍ ବିଷୟରେ ଏତେ ପଢିଥିଲେ ଯେ ସେ ଫଲୋଅର୍ସ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ହିନା ସିରିଆ, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏବଂ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ ବିଷୟରେ ଏତେ ପୋଷ୍ଟ କରୁଥିଲେ ଯେ ଫେସବୁକ୍ ତାଙ୍କ ଆଇଡି ‘Hinabeigh’କୁ ଡିସାବଲ କରିଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ହିନାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଥିଲା ଯେ ସେ କେବଳ ଆଇଏସଆଇଏସର ଆଦର୍ଶ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ କାଶ୍ମୀରର ଜହାନଜେବଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ହିନା ଫେସବୁକରେ ଜହାନଜେବଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ କାରଣ ଉଭୟ ଇସଲାମର ସଲାଫି / ୱାହାବି ଆଦର୍ଶକୁ ମାନୁଥିଲେ ଏବଂ ଏହିପରି ପେଜ୍ ଗୁଡିକରେ ଜଡିତ ଥିଲେ। ପରେ ହିନା ଜହାନଜେବଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ କେବଳ ସେ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ।

ହିନା ଜହାନଜେବଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପାଇବା ପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରି କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ସିରିଆକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉତ୍ତେଜିତ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟେଲିଗ୍ରାମ ତାଙ୍କ ଆଇଡି ଡିଲିଟ୍ କରିଦେଇଛି । ଏହାପରେ ହିନାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଜହାନଜେବ ଆମେରିକାର ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ ସଂଖ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରି ଏହାକୁ ହିନାଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ । ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ହିନା ପୁଣି ଟେଲିଗ୍ରାମରେ ଏକ ନୂତନ ଆଇଡି କରିଥିଲେ ଏବଂ ସିରିଆର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଉଗ୍ରବାଦୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ନିଜେ ଟେଲିଗ୍ରାମରେ ହିନାଙ୍କ କଥାବାର୍ତ୍ତା କାଶ୍ମୀରର ସାଦିଆଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଆତଙ୍କବାଦୀ ଜାକିର ମୁସାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଥିବାରୁ କାଶ୍ମୀରରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଧରିଥିଲା । ପରାମର୍ଶ ପରେ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ସାଦିଆ ଏବଂ ହିନା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କାଶ୍ମୀରରେ ଆଇଏସର ନେଟୱର୍କ ବିସ୍ତାର କରିବା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲେ।

ସାଦିଆ କାଶ୍ମୀରରେ ଆଇଏସଆଇଏସର ମୁଖ୍ୟ ୱାକରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ୱାକର ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ, ସାଦିଆ ଆଇଏସ୍ ବିରୋଧରେ ଠିଆ ହୋଇ ଅଲ-କାଏଦା ସଂଯୁକ୍ତ କାଶ୍ମୀରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଗଜୱାଟ-ଉଲ୍-ହିନ୍ଦଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ହିନା ଜାଣିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଜହାନେଜେବ ଯେତେବେଳେ ଆଇଏସାଇଏସ ଏବଂ ଆଇଏସକେପି (ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଖୋରାସାନ୍) ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିଲେ । ଯାହା ଭାରତରେ ଉପସ୍ଥିତ ଏବଂ ସକ୍ରିୟ । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ହିନା କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଜହାନଜେବଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଜହାନଜେବ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଖୋରାସାନ୍ ମଡ୍ୟୁଲ୍ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଆତଙ୍କବାଦୀ ବେସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ବଡ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଜାମିଆଙ୍କ ଭଡା ଘରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସ୍ପେଶାଲ ସେଲ ଦ୍ବାରା ଉଭୟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଏନଆଇଏ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି ।

   Related Posts