Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମିପୂଜନରେ ମୋଦି ପିନ୍ଧିବେ ବିଶେଷ ବସ୍ତ୍ର : କାଶୀର ବୁଣାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ବିଶେଷ ଅଙ୍ଗବସ୍ତ୍ର

1/08/2020 at 2:41 PM

ବାରଣାସୀ ୦୧/୦୮ : ଅଯୋଧ୍ୟାରୁ କାଶୀ ଯାଏଁ ରାମ ନାମ ଗୁଞ୍ଜରଣ ହେଉଛି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାମ ଭକ୍ତ ନିଜ ତରିକାରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି ଅର୍ପଣ କରୁଛନ୍ତି | ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମିପୂଜନ ପାଇଁ ଗଙ୍ଗାଜଳ ଓ ମାଟି ଅଯୋଧ୍ୟାକୁ ପଠାଯାଇଛି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମିପୂଜନ କରିବେ | ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ ରାମ ନାମ ଅଙ୍ଗ ବସ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଏଥିରେ ବାରଣାସୀ ବୁଣାକାରଙ୍କ ଅଦ୍ଭୁତ ସଙ୍ଗମ ରହିଛି | ଏହି ଅଙ୍ଗବସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରୁଥିବା ବୁଣାକାର ବାରଣାସୀର ବୁଣାକାର | ସେ ବାରଣାସୀର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅଙ୍ଗବସ୍ତ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ପଠାଇବେ |

ବାରଣାସୀ ସାରନାଥ ସ୍ଥିତ ଛାହି ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ବୁଣାକାର ମାଷ୍ଟର ବଚ୍ଚା ଲାଲ ମୌର୍ଯ୍ୟ ଏହି ଅଙ୍ଗବସ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି | ଏହା ବିଶେଷ ଭାବେ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ଏହାର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଲା ଏହାକୁ କୋୖଲିଗ୍ରାଫି ବିଧିରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ବୁଣାକାର କହିଛନ୍ତି ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଛି | ଏହି ଅଙ୍ଗବସ୍ତ୍ରକୁ ଡିଜାଇନ, ନକ୍ସା, ପତ୍ର ଆଦି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ଏହାକୁ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୂମ ଦ୍ୱାରା 22×72 ସାଇଜରେ ବୁଣାଯାଇଛି |

ଜିଆଇ ବିଶେଷଜ୍ଞ ରଜନୀକାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି, ଜିଆଇ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ଓଡିଓପିରେ ସାମିଲ ସିଲ୍କର ଏହି ଅଙ୍ଗବସ୍ତ୍ରରେ ସାମାଜିକ ସମରସତ୍ତା ଭାବ ସର୍ବୋପରି | ଭଗବାନ ଶିବ ଓ ରାମଙ୍କ ମିଳନରେ ସାରା ବିଶ୍ୱର କଲ୍ୟାଣ ଏହି ଧନୁଚରେ ନିହିତ ଯାହା ଅଙ୍ଗବସ୍ତ୍ରରେ ବୁଣାଯାଇଛି |

   Related Posts