Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

କୋରାପୁଟରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆଦିବାସୀ ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ

5/11/2018 at 11:10 AM

କୋରାପୁଟ ୫/୧୧:  ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଆଦିବାସୀ ମହୋତ୍ସବର ଏକ ଅଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ଭାବେ କୋରାପୁଟରେ ଗତବର୍ଷରୁ  ଆଦୃତ ହୋଇଛି ‘ କାର୍ନିଭାଲ’ । ପରବର ମୁଖ୍ୟ ତିନିଦିନରେ ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ କଳାକାରଙ୍କ କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଦେଖିବା ସହ ଅସ୍ଥାୟୀ ବଜାରରୁ କିଛି ଜିନିଷ କିଣିନିଅନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କାର୍ନିଭାଲ ଅବସରରେ ଲୋକେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କଳା ଓ କାହାଣୀ ଦେଖିବା ସହ ମ୍ୟୁଜିକାଲ ଚେୟାର , ଦଉଡି ଟଣା , ପୁଷ୍ପ ସଜ୍ଜାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଭଳି ଅନେକ ଛୋଟବଡ ଘଟଣାରେ ନିଜେ ଭାଗ ନେଇପାରୁଥିବା ଯୋଗୁଁ ଏହି ଉତ୍ସବ ଏକ ନୂତନ ଧାରାରେ ଆନନ୍ଦ ବାଣ୍ଟିଦେଇଛି । ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବର ବିଶେଷ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଥିଲା କୋରାପୁଟ ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ପୁଷ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ । ତତ୍ ସହିତ କଫି ବୋର୍ଡ ଓ କଫି ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ବାରା ଖୋଲାଯାଇଥିବା କୋରାପୁଟିଆ କଫି ପାର୍ଲରରେ କଫି ମଞ୍ଜିକୁ ସେହିଠାରେ ଗୁଣ୍ଡ କରାଯାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା କଫିର ନିଆରା ସ୍ବାଦ ଚାଖିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିରହିଥିଲା । ତେବେ ଏସବୁ ଭିତରେ କୋରାପୁଟ ସାଂସଦ ଝିନ ହିକକାଙ୍କ ଭଳି ଆଦିବାସୀ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଆକର୍ଷଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନୃତ୍ୟ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲା । କାର୍ନିଭାଲ ପଡ଼ିଆରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସହର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ଉତ୍ସାହ ଭରିଦେଇଥିଲା । ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଡିଏଭି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂଘ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀର ବାର୍ତାକୁ ନେଇ ଯୋଗ ଦେବା ବିଶେଷ ଭାବେ ଆଦୃତ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts