Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରାଣ ଗଲା, ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭୪ ସଂକ୍ରମିତ : ସିନେମା ହଲ୍‌ରେ ତାଲା, ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ବନ୍ଦ

13/03/2020 at 8:08 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ।୩: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଭୟର ବାତ୍ତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର କାଲାବର୍ଗୀରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକଙ୍କ ବୟସ ୭୬ବର୍ଷ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ମୃତ ରୋଗୀ ଜଣଙ୍କ ସାଉଦି ଆରବରୁ ଫେରିଥିଲେ। ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭୫ଟି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପିଜିଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ୬, ହରିୟାଣାରେ ୧୪, କେରଳରେ ୧୭, ରାଜସ୍ଥାନରେ ୩, ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ୧୧, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୧୧, ଲଦାଖରେ ୩, ତାମିଲନାଡୁରେ ଗୋଟିଏ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଗୋଟିଏ, ପଞ୍ଜାବରେ ଗୋଟିଏ, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୪ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧୧ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ, ସିନେମା ହଲ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ଅନେକ ଖେଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି ଅଥବା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଟ୍ବିଟ୍ କରି କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଭୟଭୀତ ନହେବାକୁ ଅପିଲ୍ କରିଛନ୍ତି।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଯେକୌଣସି ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଭିସାକୁ ୧୫ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି। କାର୍ଡଧାରୀମାନଙ୍କୁ ଭିସା ମୁକ୍ତ ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ୧୫ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ତାରିଖ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ ଟାରୁ ସମସ୍ତ ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ବନ୍ଦରରେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହେବ |

ଏମିତିରେ ଇରାନରେ ପ୍ରାୟ ୬ ହଜାର ଭାରତୀୟ ଫସି ରହିଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲଦାଖ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସମେତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ୧୧୦୦ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବ୍ୟତୀତ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ କେରଳ ସମେତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ୩୦୦ ଛାତ୍ର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ, କେରଳ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ୧୦୦୦ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସର ୫୨ଟି ଟେଷ୍ଟିଂ ସେଣ୍ଟର ରହିଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୫୬ଟି ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ବୁଧବାର ଦିନ କରୋନା  ଭାଇରସକୁ ମହାମାରୀ ଘୋଷଣା କରିଛି।

   Related Posts