Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭରତିଆ ଟାୱାରରୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ପରିଚୟ ଖୋଜୁଛି ପୋଲିସ
  • ||
  • ଟିୟୁସନ୍‌ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣିରେ ଭାସିଗଲେ ନାବାଳକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଛିଡୁନି ଅଡୁଆ, ହଟୁନି ସସପେନ୍ସ : ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ମନା କଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତ୍ରୀ ଅମ୍ବିକା ସୋନୀ
  • ||
  • ବର୍ଷାରେ ଭାସିଗଲା କାଠପୋଲ, ୪୨ ପରିବାର ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଛିନ୍ନ
  • ||
  • ଟଳିଲା ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା, ମହାନଦୀ ସମେତ ଶାଖାନଦୀରେ କମୁଛି ପାଣି
  • ||
  • ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଓ କୁଜଙ୍ଗରେ ବଢୁଛି ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା, ୧୦ ଗାଁରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୦୯ ମୃତ
  • ||
  • ସଫଳ ହେଲା SPACE-X INSPIRATION ମିଶନ, ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରୁ ଫେରିଲେ ୪ ପର୍ଯ୍ୟଟକ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬୨୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସଙ୍କଟ ଜାରି : ଆଜି ବହୁମତ ପ୍ରମାଣ ଦେବେ ଏଚ୍‌ ଡି କୁମାରସ୍ବାମୀ

19/07/2019 at 9:22 AM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୧୯|୭: ଆଜି  ସାଢେ ଗୋଟାଏ ସୁଦ୍ଧା ବହୁମତ ପ୍ରମାଣ ଦେବେ ଏଚ୍ ଡି କୁମାରସ୍ବାମୀ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟପାଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏନେଇ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅଫିସରୁ ଏକ ଚିଠି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି । ଗତକାଲି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ନାଟକ ଶେଷ ହୋଇପାରିନଥିଲା  । ଆଜି ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମୁଲତବୀ ରଖିଛନ୍ତି ବାଚସ୍ପତି । ଫଳରେ ଗତକାଲି ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ହୋଇ ପାରିନଥିଲା ।  ଗୁରୁବାର  ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ସାରିବାକୁ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ ନକରି ଆଜି ସକାଳ ୧୧ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ବାଚସ୍ପତି କେ.ଆର. ରମେଶ କୁମାର । ଫଳରେ ବିଜେପି ନେତା ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପା ଗୃହରେ ରାତିସାରା ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ । ଏପରିକି ସମସ୍ତ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ଗୃହରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜନୀତିରେ ବେଶ୍ କିଛି ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ନାଟକର ଗତକାଲି ଅନ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା । ଗୃହରେ ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ଲୋଡ଼ିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୁମାରସ୍ବାମୀ । ଜେଡିଏସ୍ – କଂଗ୍ରେସ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ଜିତିବ କି ହାରିବ ସେନେଇ ଲାଗି ରହିଥିଲା ସସପେନ୍ସ । ଗୃହରେ ଏନେଇ ଚାଲିଥିଲା ସରଗରମ ବିତର୍କ । ଏପରିକି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ପଣବନ୍ଦୀ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜେଡିଏସ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ଏଥିସହ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ବିଧାୟକଙ୍କ ଉପରେ ହ୍ବିପ୍ ଜାରି ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ଲାଗି ରହିଥିଲା ଛକାପଞ୍ଝା । କଂଗ୍ରେସର ୧୩ ଏବଂ ଜେଡିଏସ୍ ର ୩ ବିଧାୟକ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କ ୧୩ ମାସର ସରକାର ସଙ୍କଟରେ ପଡିଥିଲା । ମେଣ୍ଟ ସରକାରର ୧୧୭ ବିଧାୟକ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୧କୁ ଖସି ଯାଇଥିଲା । ବିଜେପି ପାଖରେ ରହିଥିଲା ୧୦୫ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ । ଗତକାଲି ବିତର୍କ ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୁମାରସ୍ବାମୀ କହିଥିଲେ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଅପପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି ।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଡି.କେ. ଶିବକୁମାର କହିଛନ୍ତି ବିଜେପିର ବ.ଏସ୍. ୟେଦୁରପ୍ପା ସାରା ଦେଶ ଏବଂ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା କୌଣସି ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଆସ୍ଥାଭୋଟରେ ଭାଗ ନେବା ଲାଗି ଚାପ ପକା ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।ଗତକାଲି  ୧୩ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ଆଉ ୨ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲ ।

   Related Posts