Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସଙ୍କଟ ଜାରି : ଆଜି ବହୁମତ ପ୍ରମାଣ ଦେବେ ଏଚ୍‌ ଡି କୁମାରସ୍ବାମୀ

19/07/2019 at 9:22 AM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୧୯|୭: ଆଜି  ସାଢେ ଗୋଟାଏ ସୁଦ୍ଧା ବହୁମତ ପ୍ରମାଣ ଦେବେ ଏଚ୍ ଡି କୁମାରସ୍ବାମୀ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟପାଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏନେଇ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅଫିସରୁ ଏକ ଚିଠି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି । ଗତକାଲି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ନାଟକ ଶେଷ ହୋଇପାରିନଥିଲା  । ଆଜି ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଧାନସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମୁଲତବୀ ରଖିଛନ୍ତି ବାଚସ୍ପତି । ଫଳରେ ଗତକାଲି ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ହୋଇ ପାରିନଥିଲା ।  ଗୁରୁବାର  ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ସାରିବାକୁ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ ନକରି ଆଜି ସକାଳ ୧୧ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ବାଚସ୍ପତି କେ.ଆର. ରମେଶ କୁମାର । ଫଳରେ ବିଜେପି ନେତା ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପା ଗୃହରେ ରାତିସାରା ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ । ଏପରିକି ସମସ୍ତ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ଗୃହରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜନୀତିରେ ବେଶ୍ କିଛି ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ନାଟକର ଗତକାଲି ଅନ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା । ଗୃହରେ ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ଲୋଡ଼ିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୁମାରସ୍ବାମୀ । ଜେଡିଏସ୍ – କଂଗ୍ରେସ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ଜିତିବ କି ହାରିବ ସେନେଇ ଲାଗି ରହିଥିଲା ସସପେନ୍ସ । ଗୃହରେ ଏନେଇ ଚାଲିଥିଲା ସରଗରମ ବିତର୍କ । ଏପରିକି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ପଣବନ୍ଦୀ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜେଡିଏସ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ଏଥିସହ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ବିଧାୟକଙ୍କ ଉପରେ ହ୍ବିପ୍ ଜାରି ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ଲାଗି ରହିଥିଲା ଛକାପଞ୍ଝା । କଂଗ୍ରେସର ୧୩ ଏବଂ ଜେଡିଏସ୍ ର ୩ ବିଧାୟକ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କ ୧୩ ମାସର ସରକାର ସଙ୍କଟରେ ପଡିଥିଲା । ମେଣ୍ଟ ସରକାରର ୧୧୭ ବିଧାୟକ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୧କୁ ଖସି ଯାଇଥିଲା । ବିଜେପି ପାଖରେ ରହିଥିଲା ୧୦୫ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ । ଗତକାଲି ବିତର୍କ ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୁମାରସ୍ବାମୀ କହିଥିଲେ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଅପପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି ।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଡି.କେ. ଶିବକୁମାର କହିଛନ୍ତି ବିଜେପିର ବ.ଏସ୍. ୟେଦୁରପ୍ପା ସାରା ଦେଶ ଏବଂ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା କୌଣସି ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଆସ୍ଥାଭୋଟରେ ଭାଗ ନେବା ଲାଗି ଚାପ ପକା ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।ଗତକାଲି  ୧୩ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ଆଉ ୨ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲ ।

   Related Posts