Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ମୋଦୀଙ୍କ ରାକ୍ଷୀ ଭଉଣୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ସାମାଜିକ କର୍ମୀ କରିମା ପାକ୍ ସରକାରଙ୍କ ବର୍ବରତା ବିରୋଧରେ ଉଠାଇଥିଲେ ସ୍ୱର

22/12/2020 at 3:56 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨/୧୨: ପାକିସ୍ତାନର ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ ସେନା ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ମହିଳା ସାମାଜିକ କର୍ମୀ କରିମା ବାଲୋଚଙ୍କ କାନାଡାରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସେ ରବିବାରଠାରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ । ସେ ୨୦୧୬ ରାକ୍ଷୀ ପୂର୍ଣ୍ଣିବା ଅବସରରେ ବାଲୋଚ ଷ୍ଟୁଡେମ୍ଟ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରହିବା ସହ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭାଇ କହି ଏକ ଭିଡିଓ ସନ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ ।

କରିନା ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରେ ଶେଷଥର ପାଇଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ତାଙ୍କର ମୃତଦେହ ମିଳିଥିବା ପରିବାର ଲୋକେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ସେ ପାକ୍ ସରକାର ଓ ସେନା ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିଲେ । ସେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଚ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ପାକ୍ ସେନାର ବର୍ବରତା ବାବଦରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ । ବିବିସି ମଧ୍ୟ କରିମାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦୦ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ମହିଳାଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ କରିଥିଲା ।  ତେବେ କରିମାଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ପଛରେ ପାକ୍ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସଆଇର ହାତ ଥିବା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

୨୦୧୬ରେ କରିମା ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭାଇ ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିଲେ । ଏହାସହ ଭିଡିଓ ସନ୍ଦେଶରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ଜଣେ ଭାଉଣୀ ଭାଇକୁ କିଛି କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ଭାଇ ନିଖୋଜ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅନେକ ପାକ୍ ସେନା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ବେଲୁଚିସ୍ତାନ ପ୍ରସଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଉଠାଇବାକୁ ସେ ମୋଦୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୬ ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ଭାଷଣରେ ବେଲୁଚିସ୍ତାନକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦେଶର ମାନ୍ୟଦା ତାବିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts