Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟନା AIIMSର ୩୮୪ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସିଂ ଷ୍ଟାଫ୍‌ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ କରୋନା, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • କରୋନାକୁ ମାତ୍‌ ଦେଲେ ୨୦୦୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସୁଧୁରୁନି କରୋନା ସ୍ଥିତି, ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ଵରରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୭୬ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନରେ କଟକଣା, କେବଳ ପୂଜକ ହିଁ କରିପାରିବେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ଧାରଣା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାରେ ପୋଲିସ-ଜନତାଙ୍କ ସହଭାଗିତା ରହୁ : ଡିଜି ଅଭୟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନାରାୟଣପୁରରେ ପୁଣି ମାଓ ହିଂସା, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଜଣେ ଯବାନ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଗଠନ ହେଲା ୭ଜଣିଆ ସେବାୟତ କମିଟି, କିଏ ଟିକା ନେଇଛି, କିଏ ନେବ, କାହାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କିପରି ଅଛି ହେବ ତଦାରଖ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ହାଇୱା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

୨ବର୍ଷ ତଳେ ଯୋଡିହୋଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଇଥିଲେ କନ୍ଧମାଳର ଜଗା କାଳିଆ, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଏବେ ଫେରିବେ ଅଲଗା ହୋଇ

29/06/2019 at 5:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯|୬: ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏତିକିବେଳେ ଆସିଛି ଜଗାକାଳିଆଙ୍କ ଫେରିବା ଖବର।  । ବିରଳ କନଜଏନ୍‌ଡ ଶିଶୁ ଅପରେସନ ପରେ ଅଲଗା ହୋଇ ଖୁବଶୀଘର ଘରକୁ ଫେରିବେ । ଏନେଇ ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ୪ ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏମ୍ ସ ର ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଆଡ୍‌ଭାଇଜର ଜାରି କରାଯିବ ।

ବାହୁଡିବେ ଜଗା-କାଳିଆ। ଏକାଠି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ, ଅଲଗା ହୋଇ ଫେରିବେ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଡିସଚାର୍ଜ ହେବେ । ଏବେ ଉଭୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍‌ସ ଡାକ୍ତର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏ ଫଟୋକୁ ଦେଖିଲେ ପୁରା ଫିଟ୍ ଥିବା ଭଳି ଜଣାପଡୁଛନ୍ତି ।

ଜଗା, କାଳିଆକୁ ଗେଲ କରୁଛି । ଦୁହେଁ ବେଡରେ ହସ ହସ ମୁହଁରେ ବସିଛନ୍ତି । ଆଜି ଫେରିବା ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍‌ସର ବୋର୍ଡରୁମ୍‌ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୪ ପ୍ରତିନିଧି ଓ ଏମ୍‌ସ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଏମସ ପକ୍ଷରୁ ଜଗାକାଳିଆଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା କିପରି ଯତ୍ନ ନିଆଯିବ, ସେମାନେ କେଉଁଠି ଚିକିତ୍ସିତ ହେବେ ସେ ନେଇ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଆଡ୍‌ଭାଇଜର ଜାରି କରାଯିବ । ଏହାପରେ ଜଗା କାଳିଆଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଅଣାଯିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ଏମ୍‌ସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।   

ଏପଟେ ଜଗାକାଳିଆ ଫେରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୁରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସରୁ ଜଗା କାଳିଆ ଫେରିବା ନେଇ NRHM ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ ସ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ଫେରିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସର ୮ଜଣ ଡାକ୍ତର ଆସିବେ ।

ପୂର୍ବରୁ ଜଗା କାଳିଆଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଆଣିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏୟାର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମଗାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଟ୍ରେନ ଯୋଗେ ଆସିପାରିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ତେବେ କେଉଁ ଦିନ ସେମାନେ ଡିସଚାର୍ଜ ହେବେ, କେଉଁଠି ଚିକିତ୍ସା ହେବେ, ସେ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସର ଡାକ୍ତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ । ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ । 

୨ ବର୍ଷ ତଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍‌ସରେ କନ୍ଧମାଳର ଏହି ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁଙ୍କ ସଫଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ଜଗା-କାଳିଆ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଓଡିଶା ଫେରିବା ଖବର ଶୁଣିବା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଖୁସି କହିଲେ ନସରେ ।

   Related Posts