Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଦଶହରା ଛୁଟି ସରିଲା ପରେ ମଧ୍ୟ କନ୍ଦମାଳ ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାଂଶ ସ୍କୁଲର ଖୋଲିନଥିଲା ତାଲା, ହତାଶ ହୋଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଫେରିଲେ ଘରକୁ

27/10/2018 at 7:11 PM

ଫୁଲବାଣୀ ୨୭|୧୦: ଦଶହରା ଛୁଟି ସରିଲା । ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଯାଗାରେ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିଲା । ହେଲେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ନା’ ମାଷ୍ଟରଙ୍କର ଦେଖାମିଳିଲା ନା’ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କର । ପିଲାମାନେ ସ୍କୁଲକୁ ଯାଇ ଗେଟ୍‌ ପାଖରେ ଅପେକ୍ଷା କରି କରି ଘରକୁ ଫେରିଲେ ପଛକେ କାହାରି ଦେଖା ମିଳିଲାନି । ଜିଲ୍ଲାର ୧୫ରୁ ଅଧିକ ସ୍କୁଲରେ ପଡ଼ିଥିଲା ତାଲା । ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଅଭିଭାବକ ମହଲରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ।…..

ଅକ୍ଟୋବର ୨୫ । ଦଶହରା ଛୁଟି ପରେ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଖୋଲିଲା ସ୍କୁଲ । ହେଲେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ବ୍ୟତିକ୍ରମ । ଜିଲ୍ଲାର ୧୫ରୁ ଅଧିକ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଖୋଲିନଥିଲା ତାଲା । ଶିକ୍ଷକ ଆସିନଥିବାରୁ ପିଲାଏ ସ୍କୁଲ ଗେଟ୍‌ ପାଖରେ ଅପେକ୍ଷା କରି କରି ଶେଷରେ ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଜିଲ୍ଲାର କୋଟଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଗୁମୁରୁମାହା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ମାଲିଗୁଡ଼ା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସେମିତି ଏକ ସ୍କୁଲ । ଆଉ ଏକ ସ୍କୁଲ ହେଉଛି ଗୁମୁରୁମାହା ସରକାରୀ ଆବାସିକ ସେବାଶ୍ରମ । ଖାଲି ଏ ଦୁଇଟି ସ୍କୁଲ ନୁହେଁ,  ଗୁମୁରୁମାହା ପଞ୍ଚାୟତର ତୁଆଗୁଡ଼ା, ଲିପଡ଼ାମାହା, ମେହରଗୁଡ଼ା, ଲଦିମାହା, କିଆମାହା, ଅଲସରୁ, ପଣ୍ଡାମାହା ଏବଂ ଯୁବାଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତର ମୁରଂଜେବାଲି, ସୁବର୍ଣ୍ଣଗିରି ପଞ୍ଚାୟତର ବୁଡ଼ୁକି, ଓରା ପଞ୍ଚାୟତର ଧୂଆଁବାଡ଼ା ଆଦି ଅଂଚଳରେ ଥିବା ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ତାଲା ଖୋଲିନଥିଲା । କାହିଁକି ନା ପିଲାଙ୍କର ଛୁଟି ସିନା ସରିଗଲା, ହେଲେ ଏସବୁ ସ୍କୁଲରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ମାଷ୍ଟରମାନଙ୍କର ପୂଜା ଛୁଟି ସରିନଥିଲା ।

ଉପାନ୍ତ ଅଂଚଳରେ ଥିବା ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକର ଏ ଚିତ୍ର ନୂଆ ନୁହେଁ । ବର୍ଷର ଅଧାଦିନ କୋଉଠି ଶିକ୍ଷକ ଆସୁନଥିବାରୁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରହୁଛି ତ ଆଉ କୋଉଠି ପିଲାଙ୍କୁ ନିୟମିତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ମଧ୍ୟ ମିଳୁନି । ପିଲା ପାଠ ପଢ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଆନ୍ତରିକତା ଅଭାବରୁ ସଭିଏଁ ପଢ଼ନ୍ତୁ, ସଭିଏଁ ବଢ଼ନ୍ତୁ ନାରା କେବଳ ନାରାରେ ହିଁ ରହିଯାଇଛି ।

ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ତାଲା ଖୋଲିନଥିବା ଦେଖି ଆମେ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲୁ । ଆଉ ସେଠି ବି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ସେଇ ସମାନ ଚିତ୍ର । ମାନେ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଛୁଟି ସରିନଥିଲା । ଆଉ ଅଫିସରେ ପଡ଼ିଥିଲା ତାଲା । ଶେଷରେ ବହୁକଷ୍ଟରେ କୋଟଗଡ଼ ବିଇଓଙ୍କ ଦେଖା ମିଳିଥିଲା । ପଚାରିବାରୁ କହିଥିଲେ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲେ ତଦନ୍ତ ହେବ । କାହିଁକି ଉପାନ୍ତ ଅଂଚଳରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆସିପାରୁନି ?  ସେକଥା ବୁଝିବାକୁ ନା’ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ସମୟ ଅଛି ନା’ ବିଭାଗୀୟ ବଡ଼ ବାବୁମାନଙ୍କ  ଆନ୍ତରିକତା । ତେଣିକି କେବଳ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଦରମା ନେଇ କାଗଜ କଲମରେ ଚାଲିଛି ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ।

   Related Posts