Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଋଷ୍ ଏବଂ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାରେ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୬.୪ ଓ ୬.୩ ତୀବ୍ରତା
  • ||
  • କରୋନା କବଳରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଜେଲ୍‌ରେ କଏଦୀଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ଦଙ୍ଗା : ୮ମୃତ
  • ||

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଲେ ଧାନ ଗବେଷିକା କମଳା ପୂଜାରୀ, ଜୟପୁର ଡାକ୍ତରଖାନା ଭର୍ତ୍ତି

26/01/2019 at 4:45 PM

ଜୟପୁର୨୬|୧: ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇବେ କୋରାପୁଟର ଜଣାଶୁଣା ଧାନ ଗବେଷିକା ତଥା ରାଜ୍ୟ ଯୋଯନା ବୋର୍ଡର ସଦସ୍ୟା କମଳା ପୂଜାରୀ । ପଦ୍ମଶୀ ପାଇବାକୁ ସେ ମନୋନୀତ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାରେ  ଖୁସିର ମାହୋଲ ।ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ବୟସାଧିକ୍ୟ କାରଣରୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ କମଳା ଏବେ ଜୟପୁର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ।କ୍ରୀଡା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାରଥୀ ବେହେରାଙ୍କ ସମେତ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଅନେକ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କମଳାଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରିବା ସହ  ଶୁଭେଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇବେ କୋରାପୁଟର ଜଣାଶୁଣା ଧାନ ଗବେଷିକା କମଳା ପୂଜାରୀ । ଏହି ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ପରେ ପୁରା କୋରାପୁଟରେ  ଉତ୍ସାହର ମାହୋଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ବୟସାଧିକ୍ୟ କାରଣରୁ ଅସୁସ୍ଥ କମଳା ଏବେ ଜୟପୁର ସ୍ଥିତି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।  ପୁରସ୍କାରକୁ ନେଇ କମଳା ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିବା ବେଳେ ନିଜ ଅସୁସ୍ଥତାକୁ ନେଇ କିନ୍ତୁ  ଚିନ୍ତିତ । କମଳାଙ୍କ  ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ୪ ଜଣିଆ  ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ ।  ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କ୍ରୀଡା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପର ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାରଥୀ ବେହେରା, କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଅନେକ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ  କମଳାଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରିବା ସହ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ପଛୁଆ ଅଂଚଳର ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା କମଳା । ହେଲେ  ଧାନ ଚାଷ ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ କମଳାଙ୍କର ଯଥେଷ୍ଟ ଜ୍ଞାନ ରହିଛି।୧୦୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଲୁପ୍ତ ପାଇଯାଇଥିବା ଧାନକୁ ସେ ସଂରକ୍ଷଣ କରି ପାରିଛନ୍ତି । ଜୋହାନସବର୍ଗରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରି ସାରିଛନ୍ତି ସେ ।

ଫାଭିଓ-କମଳା ପୂଜାରୀଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇବା କେବଳ କୋରାପୁଟ କାହିଁକି ପୁରା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବର ବିଷୟ।ତେବେ କମଳା ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ନିଜେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ଏହା ହିଁ କାମନା।

   Related Posts