Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଟିକାକରଣ ଏକ କୋଟି ପାର, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୪୫୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ , ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୬୭୧ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୁନ ୨୪ରେ ବୈଠକ ଡାକିଲେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି, ଦଳୀୟ କନ୍ଦଳ ନେଇ ହେବ ମାନସମନ୍ଥନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସେବନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ଗୋଡାଇଲେ ଯୁବକ, ୩ ଗିରଫ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅନେକ ଅର୍ଗାନ୍ ରହୁନି ସୁରକ୍ଷିତ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଇଟ୍ଟାନଗର : ପୁଣି ଥରିଲା ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଇଟ୍ଟାନଗରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ହେବ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ – ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଅପେକ୍ଷା ତୃତୀୟ ଲହର ପ୍ରଭାବ କମ୍, ତଥାପି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ – ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କାମୁଡିଦେଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଲେ ଧାନ ଗବେଷିକା କମଳା ପୂଜାରୀ, ଜୟପୁର ଡାକ୍ତରଖାନା ଭର୍ତ୍ତି

26/01/2019 at 4:45 PM

ଜୟପୁର୨୬|୧: ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇବେ କୋରାପୁଟର ଜଣାଶୁଣା ଧାନ ଗବେଷିକା ତଥା ରାଜ୍ୟ ଯୋଯନା ବୋର୍ଡର ସଦସ୍ୟା କମଳା ପୂଜାରୀ । ପଦ୍ମଶୀ ପାଇବାକୁ ସେ ମନୋନୀତ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାରେ  ଖୁସିର ମାହୋଲ ।ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ବୟସାଧିକ୍ୟ କାରଣରୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ କମଳା ଏବେ ଜୟପୁର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ।କ୍ରୀଡା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାରଥୀ ବେହେରାଙ୍କ ସମେତ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଅନେକ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କମଳାଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରିବା ସହ  ଶୁଭେଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇବେ କୋରାପୁଟର ଜଣାଶୁଣା ଧାନ ଗବେଷିକା କମଳା ପୂଜାରୀ । ଏହି ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ପରେ ପୁରା କୋରାପୁଟରେ  ଉତ୍ସାହର ମାହୋଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ବୟସାଧିକ୍ୟ କାରଣରୁ ଅସୁସ୍ଥ କମଳା ଏବେ ଜୟପୁର ସ୍ଥିତି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।  ପୁରସ୍କାରକୁ ନେଇ କମଳା ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିବା ବେଳେ ନିଜ ଅସୁସ୍ଥତାକୁ ନେଇ କିନ୍ତୁ  ଚିନ୍ତିତ । କମଳାଙ୍କ  ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ୪ ଜଣିଆ  ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ ।  ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କ୍ରୀଡା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପର ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାରଥୀ ବେହେରା, କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଅନେକ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ  କମଳାଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରିବା ସହ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ପଛୁଆ ଅଂଚଳର ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା କମଳା । ହେଲେ  ଧାନ ଚାଷ ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ କମଳାଙ୍କର ଯଥେଷ୍ଟ ଜ୍ଞାନ ରହିଛି।୧୦୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଲୁପ୍ତ ପାଇଯାଇଥିବା ଧାନକୁ ସେ ସଂରକ୍ଷଣ କରି ପାରିଛନ୍ତି । ଜୋହାନସବର୍ଗରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରି ସାରିଛନ୍ତି ସେ ।

ଫାଭିଓ-କମଳା ପୂଜାରୀଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇବା କେବଳ କୋରାପୁଟ କାହିଁକି ପୁରା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବର ବିଷୟ।ତେବେ କମଳା ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ନିଜେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ଏହା ହିଁ କାମନା।

   Related Posts