Sunday, January 20, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଜଷ୍ଟିସ କଳ୍ପେଶ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜାଭେରୀ

କଟକ ୧୨/୮ : ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ଆଜିଠାରୁ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଜଷ୍ଟିସ କଳ୍ପେଶ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜାଭେରୀ | ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ୍ ଆଜି ନୂତନ ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତିଙ୍କୁ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି | ଏନେଇ ଆଜି ହାଇକୋର୍ଟ ପରିସରରେ ଏକ ବିଶେଷ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା | ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସମେତ ହାଇକୋର୍ଟର ସମସ୍ତ ବିଚାରପତି ଓ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ |
ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ୩୦ ତମ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ଆଜି ଜଷ୍ଟିସ କଳ୍ପେଶ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜାଭେରୀ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ଅପରାହ୍ନ ୪ ଟାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବ | ହାଇକୋର୍ଟ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସମେତ ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ , ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟର ସମସ୍ତ ବିଚାରପତି ଓ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ |
ନିକଟରେ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଭିନିତ ଶରନ୍ ପଦୋନ୍ନୋତି ପାଇ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଆଜିଠାରୁ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇବେ ଜଷ୍ଟିସ କଳ୍ପେଶ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜାଭେରୀ | ୧୯୫୮ ମସିହା ଜାନୁୟାରୀ ୫ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଜଷ୍ଟିସ ଜାଭେରୀ ବି ଏସ ସି ପରେ ଏଲ ଏଲ ବି ଶେଷ କରିଛନ୍ତି | ୧୯୮୩ ମସିହାରୁ ସେ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଓକିଲାତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ୧୯୮୪ରେ ସେ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ବାର ଆସୋସିଏସନର ଯୁଗ୍ମ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ | ତେବେ ୨୦୦୪ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ୭ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କୁ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟର ଅତିରିକ୍ତ ବିଚାରପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ୨୦୦୫ ଜୁନ୍ ୨୨ ତାରିଖରେ ସ୍ଥାୟୀ ବିଚାରପତି ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲେ | ୨୦୧୬ ରେ ତାଙ୍କର ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ବଦଳି ହୋଇଥିଲା | ସେବେଠାରୁ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ତୁଲାଉଥିବା ଜଷ୍ଟିସ ଜାଭେରୀ ଆଜିଠାରୁ ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଦାୟିତ୍ବ ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି |
ଜଷ୍ଟିସ ଜାଭେରୀ ଭାରତ ସ୍କଉଟ ଆଣ୍ତ ଗାଇଡ୍ ସଂସ୍ଥାର ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ଏହା ପରେ ସେ ରାଜ୍ୟ କମିଶନର ଭାବେ ମନୋନିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ |

248 Views

   You May Also Like