Monday, January 21, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

୨୬ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଟଙ୍କା

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨|୧: ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଟଙ୍କା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୨ ଲକ୍ଷ ୪୦ହଜାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଦାଖଲ ହୋଇଛି । ୧୫ତାରିଖ ପରେ ଅନ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଫର୍ମ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ବାକି ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ଯିବ । ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ।

ଗତ ୩୧ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ଓ ସହାୟତା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୨୧ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କର ଚିଠା ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ ।

ଗତ ୧୦ତାରିଖରେ କାଳିଆ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଫର୍ମ ମିଳିବା ଏବଂ ଆବେଦନ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ଥିଲା । ତେବେ ୯ ତାରିଖରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆବେଦନ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ଜାନୁଆରୀ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢାଇଥିଲେ । । ସେହିଭଳି ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଫର୍ମ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ତାରିଖରୁ ମିଳିବ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ପୁଣି ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆବେଦନ ପାଇଁ ସମୟ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ଆବେଦନ ପାଇଁ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଅଘଟଣ ଖବର ହସ୍ତଗତ ହେବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ଫର୍ମ ସଂଗ୍ରହଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆବେଦନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ । ତେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯୋଜନାରେ ସମସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ । 

391 Views

   You May Also Like