Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର: ୧୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠନ ହେଲା କମିଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୬୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଆୟୁଷ-୬୪, ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳୁଛି ମାଗଣାରେ
  • ||
  • ଶାମଲୀ : ଲଜ୍ଜାଜନକ ଦୃଶ୍ୟ, ଅଳିଆ ବୁହା ଗାଡିରେ ଶ୍ମଶାନଘାଟ ଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଟିକା ପାଇଁ ହେବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାହୁଲ ଭୋରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସେୟାର କଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଭିଡିଓ… କେମିତି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟିକିଏ ପାଇଁ ହେଉଥିଲେ ଛଟପଟ
  • ||
  • ମଥୁରା : କରୋନାରେ ହେମାମାଳିନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି
  • ||
  • ଭୁବନ : ଦୀର୍ଘ ୭ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ଘରେ ପଡିରହିଲା ମୃତଦେହ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ପାଖ ମାଡିଲେନି ପରିବାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, SDMOଙ୍କୁ ସୋ-କଜ୍ ନୋଟିସ୍ ପରେ ପଠାଗଲା ଡେପୁଟେସନରେ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭର ଭୁଲିଗଲା ହସ୍ପିଟାଲ ରାସ୍ତା, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଅଭାବରୁ ଚାଲିଗଲା ୭ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି କାଳୀ ପୂଜା, ସବୁଠି ନୈରାଶ୍ୟ, ବାହାରୁ ଦୀପ ଜାଳି ଫେରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ

14/11/2020 at 9:19 PM

ଭଦ୍ରକ ୧୪/୧୧: କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ କାଳୀପୂଜା ପାଳନ ହେଉଛି । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ଐତିହାସିକ କାଳୀପୂଜା ମଧ୍ୟ ଏଥର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା ଭଦ୍ରକାଳୀଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୀଠରେ କାଳୀପୂଜା ପାଇଁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରୀତିନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ମଣ୍ଡପ ଗୁଡିକରେ ମାଙ୍କ ଆବାହନ ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ମା କାଳୀଙ୍କ ପୂଜା । କିନ୍ତୁ ସବୁଠି ନୈରାଶ୍ୟ । ପୀଠ ଓ ମଣ୍ଡପ ରେ ପୂଜା ସିନା ହେଉଛି କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାଚେରି ହୋଇ ଠିଆ ହୋଇଛି । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା ଭଦ୍ରକାଳୀଙ୍କ ପୀଠରେ ସପ୍ତମାତୃକା ବେଶର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ମା ବେଦମାତା ବେଶରେ ସୁସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ବେଶ ରେ ଦର୍ଶନ କାଲେ ସକଳ ବୁଦ୍ଧି ଓ ସମୃଦ୍ଧି ମିଳିଥାଏ । କରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ମନ୍ଦିର ପରିସର ଓ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି ହୋଇଛି । ସେହିପରି ଦକ୍ଷିଣେଶ୍ଵରର କାଳୀ ଓ ପଥରକାଳୀଙ୍କ ପୀଠ ନିକଟରେ କଟକଣା ଜାରି ଥିବାରୁ ଭକ୍ତ ବାହାରୁ ଦୀପ ଜାଳି ଫେରୁଛନ୍ତି।

ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଟକଣା ରହିଛି । ମୂର୍ତ୍ତିର ଉଚ୍ଚତା ୪ ଫୁଟ ରହିଛି । ମଣ୍ଡପର ତିନି ପାଖ ଆବଦ୍ଧ ଥିବା ବେଳେ ସମ୍ମୁଖ ଭାଗ କୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପାଇଁ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ପୁଲିସ ତରଫରୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ୧୨ ଟି ସ୍ଥାନରେ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ ମୃତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି । ପଥରକାଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ରେଳବାଇ ପୁଲିସ ଓ ପୁଲିସ ମିଳିତ ଭାବେ ମୃତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି। ୧୨ ପ୍ଲାଟୁନ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ , ୧୫ ଜଣ ଅଫିସର ନିଯୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।  ବାଣ ଦୋକାନୀ ମାନଙ୍କ ର ଲାଇସେନ୍ସ ସାମୟିକ ଭାବେ ବାତିଲହୋଇଛି । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ କାରୋନା କଟକଣା କୁ ଯେମିତି କେହି ନ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts