Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କଟକ ବିଦ୍ୟାଧରପୁରରେ ଜମୁଛି କାଳୀପୂଜା : ୨୮ ମଣ୍ଡପରେ ଝଲସୁଛନ୍ତି ମା’ କାଳୀ, ଭସାଣରେ କାନ୍ଧରେ ମା’ଙ୍କୁ ବିସର୍ଜନ କରିବାର ରହିଛି ପରମ୍ପରା

3/11/2019 at 6:05 PM

କଟକ ୩।୧୧: କାଳୀପୂଜା ପାଇଁ ଝଲସୁଛି କଟକ ବିଦ୍ୟାଧରପୁର । ୨୮ଟି ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ମା’ କାଳୀ । ସୁଉଚ୍ଚ ତେ।ରଣ ସାଙ୍ଗକୁ ଚିକମିକ ଆଲୁଅରେ ଝଲସୁଛି ସାରା ଅଞ୍ଚଳ । ଏଠି ଭସାଣ ଦିନ କାନ୍ଧରେ ମା’ଙ୍କୁ ବିସର୍ଜନ କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି । 

କାଳୀ ପୂଜା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ କଟକ ବିଦ୍ୟାଧରପୁର । ଧୁମଧାମରେ ଚାଲିଛି ସାନ କାଳୀ ଓ ବଡ କାଳୀଙ୍କ ପୂଜା । ୨୮ଟି ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଉଛି । ରଙ୍ଗୀନ ଆଲେ।କମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପୁରା ଗାଁ । ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକରେ କାଳୀପୂଜାରେ ମା’ଙ୍କ ବିସର୍ଜନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ୪ଦିନ ଧୁମଧାମରେ ଚାଲେ ମା’ଙ୍କ ପୂଜା । ୧୬ଶହ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦୀରେ ଶ୍ରୀ ଚୈତନ୍ୟ ଦେବଙ୍କ ସହ ଓଡିଶା ଆସିଥିବା କିଛି ବଙ୍ଗୀୟ ପରିବାର କଟକର ଏହି ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳରେ ବସତି ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ଆଉ ତା ପରେ ମାଙ୍କର ଘଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ପୂଜା ।

ବଡ କାଳୀ ଓ ସାନ କାଳୀଙ୍କ ମହାତ୍ମ୍ୟ ଅନନ୍ୟ । ଏଠାରେ ପୂଜା ପାଉଥିବା କାଳୀଙ୍କ କେଶ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପିହୁଳା ରୋଗୁ ଦୁର କରିଥାଏ ବେ।ଲି ବିଶ୍ବାସ । ତେଣୁ ବିଦ୍ୟାଧରପୁର କାଳୀ ଭସାଣୀରେ ସାନ କାଳୀ ଓ ବଡ କାଳୀଙ୍କୁ କାନ୍ଧରେ ବସାଇ ବିସର୍ଜନ କରନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ଏଥି ସହ ଆଉ ଏକ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ଭା’ଙ୍କ ଭସାଣରେ ହେଉଥିବା ମେଳଣ । ପ୍ରଥମ ଦିନ ସମସ୍ତ ମେଢ ସାହି ପରିକ୍ରମା କରି ମେଲଣ ପଡିଆରେ ଏକାଠ ହେ।ଇଥାଆନ୍ତି । ଏହା ପରେ ମହା ଆଡମ୍ବରରେ ପଡିଆକୁ ବିଜେ କରନ୍ତି ବଡ କାଳୀ ଓ ସାନ କାଳୀ । ତା ପରେ ଧୁମଧାମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ ମେଳଣ ।

ଆସନ୍ତା ୫ ଓ ୬ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବିଦ୍ୟାଧରପୁର କାଳୀ ମେଢ ଭସାଣି । ସେଥିପାଇଁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କଡା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts