Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

କୋର୍ଟରେ My lord ଓ Your lordship ସମ୍ବୋଧନ ନ କରିବାକୁ ଓକିଲଙ୍କୁ କହିଲେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ମୂରଲୀଧର

16/03/2020 at 12:35 PM

ହରିୟାଣା ୧୬।୩: ନିକଟରେ ପଞ୍ଜାବ ଓ ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍.ମୂରଲୀଧର ଶପଥପାଠ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତି କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବେଳେ କୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ବେଳେ ’ମାଇଁ ଲର୍ଡ’ ଓ ’ୟୋର ଲର୍ଡସିପ୍’ ଭଳି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବାକୁ ଓକିଲମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କଜ୍ ଅଫ କେସ୍ ନୋଟିସ୍‌ରେ ଏନେଇ ଓକିଲଙ୍କୁ ମାନନୀୟ ବିଚାରପତି ଏଭଳି ସମ୍ବୋଧନକୁ ବାଦ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ କିଛିବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ବାର ଆସୋସିଏସନ ଜଜ୍‌ମାନଙ୍କୁ ‘ସାର’ ଅଥବା ’ ୟୋର ଅନର’ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ଲାଗି ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ତଥାପି ଅନେକ ଓକିଲ ଏବେବି ମାଇଁ ଲର୍ଡ ଓ ୟୋର ଲର୍ଡସିପ୍ ଭଳି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ମୂରଲୀଧରନ ପଞ୍ଜାବ ଓ ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟର ବରିଷ୍ଠତମ ବିଚାରପତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଆର.ଏସ୍.ଝା ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍  ରାଜୀବ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ହାଇକୋର୍ଟ କଲୋଜିୟମର ବି ଅଂଶବିଶେଷ ଅଛନ୍ତି।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ମୂରଲୀଧରନ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତି ଥିବା ବେଳେ ୨୬ ଫେବୃଆରୀ ରାତିରେ ତାଙ୍କର ବଦଳି ହୋଇଥିଲା। ହେଟ୍ ସ୍ପିଚ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା ରୁଜୁ କରିନଥିବାରୁ ଜଷ୍ଟିସ୍ ମୂରଲୀଧରନ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ଭର୍ତ୍ସନା କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାରେ ରାତାରାତ ବିଚାରପତିଙ୍କ ବଦଳି ହୋଇଥିଲା।

   Related Posts