Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୯ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୮୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୯୬୧୪୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ୩୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗାଡି ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଚୁରମାର୍
  • ||
  • ଶନିବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା : ବଢିବ ତାପମାତ୍ରା, କମିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା : ମହାନଦୀ ପୋଲରେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୫ ମୃତ
  • ||

ଜଷ୍ଟିସ ଜୋସେଫଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଉନଥିଲେ ସରକାର, ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଦୀପକ ମିଶ୍ର ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା ଧମକ, ତା’ପରେ…

9/12/2021 at 1:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୨:  ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ରଞ଼୍ଜନ ଗୋଗୋଇ ନିଜର ଆତ୍ମଜୀବନୀ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଫର୍ ଜଜ ଉନ୍ମୋଚିତ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସେ ଅନେକ ଗୁମର ଓ ପୁରୁଣା କଥା ଲେଖିଛନ୍ତି । କିପରି ଭାବେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଦୀପକ ମିଶ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ ଜଷ୍ଟିସ କେଏମ ଜୋସେଫ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ ।

୨୦୧୮ରେ କଲେଜିୟମ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜଷ୍ଟିସ ଜୋସେଫଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ । ଜଷ୍ଟିସ ଜୋସେଫ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ହାଇକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ ।

ସେତେବେଳେ ତତ୍କାଳୀନ ସିଜେଆଇ ଜଷ୍ଟିସ ଦୀପକ ମିଶ୍ର ଜଷ୍ଟିସ ଜୋସେଫଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଦିଗରେ ବିଚାର କରୁନଥିଲେ । କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା ଯେ, ଜଷ୍ଟିସ ଜୋସେଫ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ବିରୋଧରେ ରାୟ ଦେଇଥିଲେ ।

ତେବେ ୨୦୧୮ରେ କଲେଜିୟମର ପ୍ରସ୍ତାବ ପରେ ଦୀର୍ଘ ୮ ମାସ ପରେ ସରକାର ଜଷ୍ଟିସ ଜୋସେଫଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବିଚାରପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।ଏହା କେବଳ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଥିଲା ।

ଜଷ୍ଟିସ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ ନିଜ ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଜଷ୍ଟିସ ଦୀପକ ମିଶ୍ର ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ । ତେଣୁ ଜୋସେଫଙ୍କୁ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଜୋସେଫଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପରେ ବି ଆଉ କିଛି ବିବାଦ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ।

   Related Posts