Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ରକ୍ତରେ ହୋଲି ଖେଳୁଛି ଜୁଣ୍ଟା ସରକାର, ମିଆଁମାର ସେନା ଗୁଳିର ଶିକାର ନିହତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଜେନେରେସନ ଜେଡ୍

12/03/2021 at 3:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨/୦୩:   ମିଆଁମାରରେ ମାନବାଧିକାର ହନନ ହେଉଛି । ସେନା ଅନେକ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ନୀରିହ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅମାନୁଷିକ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରୁଛି । ଏନେଇ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଜାତିସଂଘର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହାସହ ଘଟଣାକୁ ଜାତିସଂଘ ନିନ୍ଦା ମଧ୍ୟ କରିଛି ।

ମିଆଁମାରରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ୟୁଏନର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଥୋମାସ ଆଣ୍ଡ୍ର୍ୟୁଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମିଆଁମାର ସେନାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଜୁଣ୍ଟା ସରକାର ପ୍ରାୟ ୭୦ ନୀରିହ ନାଗରିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି । ଯାହା ମାନବାଧିକାର ପ୍ରତି ଏହ ବଡ ଅପରାଧ । ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କ ବୟସ ୨୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ । ମିଆଁମାରରେ ୨୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ନାଗିରକଙ୍କୁ ଜେନେରେସନ ଜେଡ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଏ  । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଶିକ୍ଷିତ, ଇଞ୍ଜିନିୟର ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ବାପା, ପୁଅ, ଝିଅ, ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ମାଆଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ଏପରିକି ମିଆଁମାରରେ ବାକ୍ ସ୍ୱାଧିନତାକୁ ହନନ କରାଯାଇଛି ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମିଆଁମାରର ଶାସନ ଏବେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ହାତରେ ରହିଛି । ଜାତିଆଣ ଭିତ୍ତିରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଅପରାଧ ହେଉଛି । ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟାଚାର ସୀମା ଟପିଛି । ତେବେ ସମସ୍ତ ରିପୋର୍ଟକୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଜାତିସଂଘକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଉପରେ ତର୍ଜମା କରାଯିବ । ଏହା ପରେ ହିଁ ଆଗାମୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ୧ ମାସ ଧରି ମିଆଁମାରରେ ହିଂସା ଲାଗି ରହିଛି । ସେନା ଜବରଦସ୍ତି ଦେଶର ଶାସନ ଭାର ନେଇଛି । ଏହାସହ ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜରୁରୀକାଳିନ ସ୍ଥିତି ଲାଗୁ କରିବା ସହ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ନେତା ଆୟୁଙ୍ଗ ସାଲ ସୁକିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ।

   Related Posts