Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ, ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୋଲିସ୍‌ ଏବଂ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ମାଲିକଙ୍କ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଅଡିଓ କଲ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନ : ଏବେସୁଦ୍ଧା ଆଗରେ ବିଜେପି, ପଛରେ ଟିଆରଏସ ଓ ଏଆଇଏମଆଇଏମ
  • ||

କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ଜୁନ ତ୍ରୈମାସରେ ଜିଡିପିର ଘଟିପାରେ ଐତିହାସିକ ହ୍ରାସ, ଆଉ କିଛି ସମୟ ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ ତଥ୍ୟ

31/08/2020 at 5:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧।୦୮: କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ଜୁନ ତ୍ରୈମାସରେ ସକଳ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ(ଜିଡିପି)ର ଐତିହାସିକ ହ୍ରାସ ଘଟିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଆଉ କିଛି ସମୟ ପରେ ଜିଡିପିର ତଥ୍ୟ ସରକାର ଜାରି କରିବେ। ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଓ କାର୍ଯ୍ୟନ୍ଵୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୦-୨୧ର ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ ତ୍ରୈମାସ ପାଇଁ ଜିଡିପିର ତଥ୍ୟ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜାରି କରିବେ। କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଆସିଥିବା କୋର ସେକ୍ଟରର ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନିରାଶଜନକ ରହିଛି। ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଆଠ ଶିଳ୍ପର ଉତ୍ପାଦନରେ ୯.୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଏହି ତ୍ରୈମାସରେ ଦୁଇ ମାସ ଏପ୍ରିଲ ଓ ମେରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଠପ୍ ରହିଥିଲା ଏବଂ ଜୁନ ମାସରେ କିଛିଟା କୋହଳ ପରେ ଅର୍ଥନୀତିରେ କିଛିଟା ସୁଧାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ଓ ଅର୍ଥ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହାକୁ ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ ଜୁନ ତ୍ରୈମାସର ଜିଡିପିରେ ୧୬ ରୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିପାରେ। ଯଦି ଏମିତି ହୁଏ ତେବେ ଜିଡିପିର ଐତିହାସିକ ହ୍ରାସ ଘଟିପାରେ।

ପ୍ରଦୌଗିକି ଉତ୍ପାଦନର ତଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟୟ, କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ଓ ପରିବହନ, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ, ବୀମା ଆଦି କାରବାରର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଦେଖି ଏହି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମ୍ୟାନୁଫେକଚରିଂ, ନିର୍ମାଣ, କାରବାର, ପରିବହନ, ସଞ୍ଚାର ଆଦି ସେକ୍ଟର ଦେଶର ମୋଟ୍ ଜିଡିପିରେ ପ୍ରାୟ ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥାନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଥର ତ୍ରୈମାସର ଏହି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରର କାରବାର ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି।

ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ଇକରା ଆଇସିଆରଏ ଜିଡିପିରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରିଥିଲା। ଏହି ପରି ଇଣ୍ଡିଆ ରେଟିଙ୍ଗ୍ସ ଜିଡିପିରେ ପ୍ରାୟ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହେବା ବୋଲି ଅନୁମାନ କରିଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରୁପ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ସୌମ୍ୟ କାନ୍ତି ଘୋଷ ଜିଡିପିରେ ୧୬.୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରିଥିଲେ।

   Related Posts