Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

ଜୁନ ୨୧: ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗର ସେହି ୭ଟି କଥା, ଯାହା ଆପଣ ଜାଣି ନଥିବେ…

17/06/2020 at 8:48 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୧୭।୦୬: ଏଥର ଜୁନ ମାସ ପରାଗ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବହୁତ ଖାସ୍ କୁହାଯାଇ ପାରିବ। ଗତ ଜୁନ ୫ରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ହୋଇ ସାରିଥିବା ବେଳେ ଜୁନ ୨୧ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଭାରତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗକୁ ନେଇ ଅନେକ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗର ଧାର୍ମିକ ଓ ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ନଜରରେ ବହୁତ ମହତ୍ଵ ରହିଛି। ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗକୁ ନେଇ ଆମ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜିଜ୍ଞାସା ମଧ୍ୟ ଉଠିଥାଏ ଏବଂ ଆମେ ଏହି ବିଷୟରେ ସବୁ କିଛି ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥାଉ। ଏମିତିରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗର ସେହି ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଯାହା ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁବେ।

– ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ଯେ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ ଦିନ କୌଣସି ଗଛରୁ ପତ୍ର, ଫୁଲ ଓ ଡାଳ ଭାଙ୍ଗିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୁଟି କାଟିବା ଏବଂ କପଡା ଚିପୁଡିବା ମଧ୍ୟ ଅନୁଚିତ୍।

–  ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗକୁ ନେଇ ଏହା ମଧ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ଯେ, ପରାଗ ସମୟରେ କୌଣସି ବି ଶୁଭ କିମ୍ବା ନୂତନ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

– ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ସମୟରେ ଯଦି ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଦେବେ, ତେବେ ଏଥିରେ ୧୨ ବର୍ଷର ଅର୍ଜିଥିବା ସମସ୍ତ ପୁଣ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଉ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି ସମୟରେ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର, ଇଷ୍ଟମନ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ଭଗବାନଙ୍କ ନାମ ଜପ କରିବା ଉଚିତ୍।

– ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଉ ଏକ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି, ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ସମୟରେ ତାଲା ଖୋଲିବା ଅନୁଚିତ୍। ଭୋଜନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଅନ୍ୟପଟେ  ଏହି ସମୟରେ ଶୋଇବା ବି ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ମଳମୂତ୍ର ତ୍ୟାଗ କରିବାଠୁ ନିବୃତ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ।

– କିନ୍ତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ସମୟରେ ଅନେକ ପୂଣ୍ୟ କାମ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ଯଦି ଗାଈକୁ ଘାସ, ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଅନ୍ନ ସହିତ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ବସ୍ତ୍ର ଦାନ କରିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଗୁଣ ପୁଣ୍ୟ ମିଳିବ।

– ଅନ୍ୟପଟେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୩ ଦିନ କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ ଦିନ ଉପବାସ ରଖାଯାଉ, ଏମିତି କଲେ ଭଲ ଫଳ ମିଳେ। କିନ୍ତୁ ମାନ୍ୟତାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କୌଣସି ବି ସନ୍ତାନ ଥିବା ଗୃହସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଓ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଉପବାସ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

– ଏହା ମଧ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ପ୍ରାମମ୍ଭରେ ତେଲ କିମ୍ବା କୁଶମିଶ୍ରିତ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଆରମ୍ଭଠୁ ନେଇ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ନ ଓ ଜଳ ସେବନ କରିବା ଅନୁଚିତ୍।

   Related Posts