Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଦ୍ରକ : ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସେବନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ଗୋଡାଇଲେ ଯୁବକ, ୩ ଗିରଫ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅନେକ ଅର୍ଗାନ୍ ରହୁନି ସୁରକ୍ଷିତ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଇଟ୍ଟାନଗର : ପୁଣି ଥରିଲା ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଇଟ୍ଟାନଗରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ହେବ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ – ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଅପେକ୍ଷା ତୃତୀୟ ଲହର ପ୍ରଭାବ କମ୍, ତଥାପି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ – ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କାମୁଡିଦେଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : କଲଭର୍ଟ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ପରିବା କିଣିବା ବେଳେ ଅମିନଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଦୂଷିତ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇଁ କଟକରେ ଜଣ୍ଡିସ୍ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି: ମୁକୁଳା ପଡିଛି ସମ୍ପ, ଧ୍ୟାନ ଦେଉନି ବିଭାଗ

19/01/2019 at 7:31 PM

କଟକ ୧୯|୧: କାମଳ କବଳରେ କଟକ । ଦୂଷିତ ପାଣି ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ମହାନଦୀ ବିହାର ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଥିବା ସମ୍ପ୍‌ ଏବେ ମୁକୁଳା ପଡିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ପୋରେଟରଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ଏହା  ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର କାମ ବୋଲି ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସମ୍ପ୍‌ ଉପରେ ଘୋଡଣି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଦୂଷିତ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇଁ କଟକରେ ଜଣ୍ଡିସ୍‌ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ମୁକୁଲା ପଡିଛି ସମ୍ପ । ମହାନଦୀ ବିହାର ଅଞ୍ଚଳର ଏ  ହେଉଛି ଦୃଶ୍ୟ । ଯେଉଁଠି ପାଣିକୁ ବିଶୋଧନ କରାଯାଏ ସେଇଠି ପଶୁ ପକ୍ଷୀ ମଳ ତ୍ୟାଗ କରୁଛନ୍ତି । ସମ୍ପ ଉପରେ ସ୍ଲାବ୍‌ ପଡିବା କଥା ହେଲେ, ତାହା ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବାରୁ ସମ୍ପ୍‌ଟି ଏବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମେଲା ହୋଇ ପଡି ରହିଛି । ଏହି ସମ୍ପ୍‌ରୁ କେବଳ ମହାନଦୀ ବିହାର କାହିଁକି ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ପଟକୁ ମଧ୍ୟ ପାଇପ୍‌ ଯୋଗେ ପାଣି ଛଡାଯାଉଛି । ଏପରିକି ପମ୍ପ୍ ପାଖରେ ରହିଥିବା ଟ୍ରାନ୍‌ସଫର୍ମର୍‌ ମଧ୍ୟ ମୁକୁଳା ପଡିଛି । ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହା କୋଣସି ବିପଦର କାରଣ ନପାଲଟିବ ସେକଥା କହି ହେବ ନାହିଁ ।

ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବାରମ୍ବାର ସମ୍ପୃକ୍ତ କର୍ପୋରେଟରଙ୍କୁ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ପୋରେଟରଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଏହା ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର କାମ ବୋଲି ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ସମ୍ପ୍‌ର ଦୁରବସ୍ଥାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଯାହା କରାଯିବା କଥା ତାହା ଜଲ୍‌ଦି କରାଯିବ ।

ବେଳ ଥାଉଁ ଥାଉଁ ଯଦି ଏହି ସମ୍ପ୍‌ଟି ଉପରେ କୌଣସି ଘୋଡଣି ରଖା ନଯାଏ ତେବେ ତାହା ଜଣ୍ଡିସ୍‌ ପରି ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବାର ଆଉ ଏକ କାରଣ ଯେ ନ ପାଲଟିବ ଏଭଳି ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇନପାରେ ।

   Related Posts