Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମିର୍ଜାପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ- ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
  • ||
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||

ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଇନିଂସ ଶେଷ, ଜେପି ନଡ୍ଡା ହେବେ ବିଜେପି ସଭାପତି

14/01/2020 at 5:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୦୧: ଜେପି ନଡ୍ଡା ଆସନ୍ତା ୨୦ଜାନୁଆରୀରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ବା ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ନଡ୍ଡା ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ବ ନିର୍ବାହ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପ୍ରାୟ ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ଜଣାପଡୁଛି । ବିଜେପିର ସାଙ୍ଗଠନିକ ନିର୍ବାଚନା ଚାଲୁଛି ।ବିଜେପିର ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସାରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରାଜ୍ୟର ସାଙ୍ଗଠନିକ ନିର୍ବାଚନ ହେବା ପରେ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ କରାଯାଇଥାଏ । ଆସନ୍ତା ୧୯ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜେପିର ୫୫ପ୍ରତିଶତ ରାଜ୍ୟରେ ସାଗଠନିକ ନିର୍ବାଚନ ସରିଯାଇଥିବ । ଏହାପରେ ୨୦ଜାନୁଆରୀରେ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ହେବ । ଖବରନୁଯାୟୀ ସକାଳ ୧୦ଟା ସମୟରେ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରାଯିବ । ସେହିଦିନ ଦିନ ୨ଟା ସୁଦ୍ଧା ନାମ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସମୟ ଓ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ଦଳର ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ।  

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଜେ.ପି ନଡ୍ଡାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ପାହାଚ ଉପରେ –

ଏବିବିପି ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ଜରିଆରେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଜେ.ପି ନଡ୍ଡା । ୧୯୯୩ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ ବିଧାୟକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ୧୯୯୪ରୁ ୧୯୯୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ବିଧାନସଭାରେ ପାର୍ଟିର ନେତା ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ୧୯୯୮ରେ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତି ପୁଣି ଥରେ ବିଧାୟକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ତାଙ୍କୁ  ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ସଂସଦୀୟ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

୨୦୦୭ରେ ପୁଣି ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପରେ ପ୍ରେମ କୁମାର ଧୂମଳଙ୍କ ସରକାରରେ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ, ବିଜ୍ଞାନ ଓ ବୈଷୟିକ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାର ଦିଆଗଲା । ୨୦୧୨ରେ ଜେପି ନଡ୍ଡା ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ସାଂସଦ ରୂପେ ନିର୍ବାଚିତ ହେଲେ, ପରେ ୨୦୧୪ରେ ମୋଦି ସରକାର  ଗଠନ ହେବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଥିଲା । ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଜେପି ନଡ୍ଡା ୨୦୧୦ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଯାଇଥିଲେ ।

ବିଜେପିର ତତ୍‌କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନୀତିନ ଗଡକରୀ ନଡ୍ଡାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହାମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ପାର୍ଟିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ପରେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଟିମ୍‌ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହାସଚିବ ଦାୟ୍ବିତ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଜେପି ନଡ୍ଡାଙ୍କୁ ଜଣେ ଭଳ ସାଙ୍ଗଠନିକ ଭାବେ ଜଣାଯାଏ । ଯଦି ସେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ସ ତେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା ବିଜେପିର ୧୧ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିଜର ପଦ ସମ୍ଭାଳିବେ ।

   Related Posts