Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ : ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ବିବାଦ ଆଗକୁ ନ ବଢାଇବା ନେଇ ଉଭୟ ସହମତ

6/06/2020 at 12:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬।୬: ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ନିଜ ନିଜ ସୈନ୍ୟ ଗତିବିଧିକୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ବିବାଦ ଦୂର କରିବାକୁ ଦୁଇ ଦେଶ ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦେଶ ଉଭୟଙ୍କର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା, ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଆକାଂକ୍ଷାଙ୍କ ସମ୍ମାନ କରିବା ତଥା ବିବାଦ ଆଗକୁ ନବଢାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଭିଡିଓ କନଫେରନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ (ପୂର୍ବ ଏସିଆ), ନବୀନ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଉ ଜିଆନଘାଓଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

ସୈନ୍ୟ ଗତିବିଧିର ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ ଭାବେ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନଉଠାଇ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଉଭୟ ପକ୍ଷ ବର୍ତ୍ତମାନର ଘଟଣାକ୍ରମ ସହିତ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ବନ୍ଧର ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ ଦୁଇ ଦେଶର ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣାକୁ ମନେପକାଇଲେ ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ, ସ୍ଥିକ ଏବଂ ସନ୍ତୁଳିତ ସଂପର୍କ ବିଶ୍ବ ସ୍ଥିତିରେ ସ୍ଥିରତା ପାଇଁ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ବିଷୟ ହେବ ।

ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଦୁଇ ଦେଶର ନେତୃତ୍ବ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ବିବାଦକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାମନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଦୁଇଟି ଅନୌପଚାରିକ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ।

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଏହି ବିଷୟରେ ସହମତ ଯେ ଦୁଇ ଦେଶର ନେତୃତ୍ବର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ଦେଶକୁ ନିଜ ନିଜର ବିବାଦକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଦୂର କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହାସହ ଏହି ବିବାଦକୁ ଦୂର କରୁଥିବା ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଦୁଇ ଦେଶ ନିଜ ନିଜର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା, ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ସମ୍ମାନ କରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ବିବାଦ କରିବାକୁ ଦେବେନାହିଁ । ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ପ୍ରାୟ ୪ଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ ମାସେ ହେବ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ର ସେନା ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗିରହିଛି ।

   Related Posts