Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତ-ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ୩ବିଲିୟନ୍ ଡଲାରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି : ଆତଙ୍କବାଦର ମୁକାବିଲା ନେଇ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି , ଆଗକୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଉପରେ ଫୋକସ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୨:  ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦୁଇ ଦିନିଆ ଭାରତ ଗସ୍ତର ଆଜି ଶେଷ ଦିନ । ଶେଷ ଦିନରେ ଏହି ଗସ୍ତ ଅବସରରେ  ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ତେବେ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରୁ ହେଉଛି , ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀର ହାଇଦ୍ରବାସ୍ଥିତ ହାଉସ୍‌ରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନେରନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଉଭୟ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ପରେ ମୋଦି ଓ ଟ୍ରମ୍ପ ମିଳିତ ଭାବେ ବିବୃତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଦିଲ୍ଲୀର ହାଇଦ୍ରାବାଦ ହାଉସରେ ଉଭୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଉଭୟ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଦୁଇ ଦେଶ ଭିତରେ ୩ ବିଲିଅନ୍ ଡଲାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶ ଭିତରେ ସହମତି ହୋଇଛି । ଏହି ଡିଲ୍ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ଭିତରେ ସଂପର୍କକୁ ଆହୁରି ନିବିଡ କରିବ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି । ଆତଙ୍କବାଦର ମୂଳୋତ୍ପାଟନ ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶ ମିଳିତ ଭାବରେ କାମ କରିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ମୋଦି କହିଛନ୍ତି । ଉର୍ଜା ଏବଂ ବ୍ୟାବସାୟିକ ସଂପର୍କ ନେଇ ଉଭୟ ଦେଶ ଭିତରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଏହି ଗସ୍ତ ନେଇ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ  ମୋଦି ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିବା ବେଳେ, ଏହି ଗସ୍ତ ଉଭୟ ଦେଶ ଭିତରେ ସଂପର୍କକୁ ଆହୁରି ନିବିଡ କରିବ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି । ଦ୍ବିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ପରେ ଉଭୟ ଦେଶରେ ପ୍ରମୁଖ ନେତା ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts