Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ : ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରୁ ଲଢିବେ ଦିଦି, ମୁସଲିମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : କାଜୁ ବଗିଚାରୁ ଅଜଣା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଠାବ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ଧାନ କିଣାକୁ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ଜାଲିଆତି, ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅପରେଟର ଓ ସମ୍ପାଦକ ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୬୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେବଗଡ : ଅଭିଯୋଗକାରିଣୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ମାଗି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଏଏସଆଇ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମହିଳା ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ, ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁରେ ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ବିନିକା : ସହିପାରିଲେନି ବାପଘରୁ ବିଦା ହେବାର ଦୁଃଖ, କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଚାଲିଗଲା ନବବଧୂଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ‘ନିଶା’ : ଆରୋହୀ ମୃତ, ବସ୍ ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ନାଳରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବେଡ୍‌ସିଟ୍ ଗୁଡାଇ ଛାତ ଉପରୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ସିନ୍ ରିକ୍ରିଏସନ୍ କଲା ସିବିଆଇ ଟିମ୍, ବିବନ ବଖାଣିଲା ୨୨ବର୍ଷ ତଳର ଲୋମଟାଙ୍କୁରା ଘଟଣା
  • ||

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ କାଠ ମୂର୍ତ୍ତି ଅନାବରଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

7/06/2019 at 6:04 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା ୭/୬ : ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଆଜି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ କାଠ ମୂର୍ତ୍ତି ଅନାବରଣ କରିଛନ୍ତି । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିମା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଶୈଲିରେ ତିଆରି ହୋଇଛି । ମହନ୍ତ ନୃତ୍ୟ ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କ ୮୧ ତମ ଜନ୍ମଦିବସ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ପ୍ରତିମା ଅନାବରଣ କରିଥିଲେ । ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିମାର ଉଚ୍ଚତା ୭ ଫୁଟ ।

ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚଳିତବର୍ଷ ଅନେକ ବଡ ବଡ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ସମସ୍ତ ପୂଜନୀୟ ସନ୍ଥ ମୋଦିଙ୍କୁ ନିଜ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ଭାରତକୁ ଦୁନିଆର ମହାଶକ୍ତି ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବ । ଯେଉଁମାନେ ନକାରାତ୍ମକ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି, ଜନତା ସେମାନଙ୍କୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଦେଶ ଯଦି ସୁରକ୍ଷିତ ତାହେଲେ ଧର୍ମ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯୋଗୀ । ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସମସ୍ତଙ୍କ କାମନା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ଅଯୋଧ୍ୟାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ପୁରା ଦୁନିଆରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଜନ୍ମଭୂମି ଭାବେ ପରିଚିତ ହେବ ।

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଏହି କାଠ ପ୍ରତିମା ଅଯୋଧ୍ୟାର ସୋଧା ସଂସ୍ଥାନର ଶିଳ୍ପ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଏହି ପ୍ରତିମା କର୍ଣ୍ଣାଟକ କାବେରୀର କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଷ୍ଟେଟ ଆର୍ଟ୍ସ ଏବଂ କ୍ରାଫ୍ଟ ଏଂପରିୟମରୁ କିଣାଯାଇଛି । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିମାକୁ କାଠ କଳାର ଏକ ଦୁର୍ଲଭ କୃତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିଥିବା କାରିଗର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ୩ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଯୋଗୀ ସରକାର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ୨୨୧ ମିଟର ଉଚ୍ଚ କଂସା ମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି । ୧୫୧ ମିଟର ମୂର୍ତ୍ତି ଉପରେ ୨୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ଛତ୍ର ତିଆରି ହେବ । ଏଥିରେ ରାମକଥାର ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ପାଠାଗାର, ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ମନ୍ଦିରର ଇତିହାସ ଦର୍ଶାଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ରାମଲୀଳା ସହ ଜଡିତ ଦୁର୍ଲଭ ଚିତ୍ର ଲଗାଯିବ । 

   Related Posts