Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୟାଗଡ଼ : ପୋଲିସ କବ୍‌ଜାରେ ୪ ଆନ୍ତଃ ଜିଲ୍ଲା ଡକାୟତ
  • ||

ପ୍ରାକ୍ ନିର୍ବାଚନୀ ସର୍ଭେରେ ବିଡେନ ଆଗୁଆ, ମାତ୍ର ୧୨ଟି ରାଜ୍ୟରେ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କୁ ଅଳ୍ପ ଅଧିକ ସମର୍ଥନ

14/10/2020 at 4:24 PM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୧୪।୧୦: ଆମେରିକାରେ ନଭେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଚାର ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଯିବ । ଉଭୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପ୍ ଜୋରଦାର ପ୍ରଚାର ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବେଶୀ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିବା ଏହି ନିର୍ବାଚନର ଏକ ପ୍ରାକ୍ ନିର୍ବାଚନୀ ସର୍ଭେର ରେଜଲ୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଝଟକା ହୋଇଛି । ଏହି ସର୍ଭେରେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ ପାର୍ଟିରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ ପାଇଁ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜୋ ବିଡେନ୍ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଅନେକ ପଛରେ ପକାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏପରିକି ବିଡେନ୍ ଓ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସମର୍ଥନ ବ୍ୟବଧାନ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ।

ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଅମେରିକାର ୫୧ ରାଜ୍ୟରୁ ୧୨ ରାଜ୍ୟରେ ଟ୍ରମ୍ପ-ବିଡେନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡା ଟକ୍କର ରହିଛି । କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ଟ୍ରମ୍ପ ବିଡେନଙ୍କଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି । ତେବେ କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ବିଡେନ ବହୁତ ଆଗରେ ଥିବା ନଜର ଆସିଛି । ଏମିତିରେ ଏବେଠାରୁ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ କିଛି କହିବା ଠିକ୍ ହେବନାହିଁ ।

ଆମେରିକାର ଭୋଟ୍ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦବୀ ପାଇଁ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୱିସକନ୍ସିନ୍ ଏବଂ ମିଚିଗନ୍ ରାଜ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ନେତୃତ୍ବ ରହିଛି । ୨୦୧୬ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ ।

ଦି ହିଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ-ସିଏନା କଲେଜ ସର୍ଭେରେ ସୋମବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ ଏହାର ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ବିଡେନ ୱିସକନ୍ସିନର ୧୦ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ମିଚିଗାନରେ ୮ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ସମୟରେ ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ସିବିଏସ ନ୍ୟୁଜ୍-ୟୁଗୋ ଟ୍ରାକିଂ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଟ୍ରମ୍ପ୍ ବିଡେନରୁ ଉଭୟ ମିଚିଗାନ ଏବଂ ନେଭାଦା ଉଭୟରେ ପଛରେ ରହିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ବିଡେନ ୱିସକନ୍ସିନର ରିଅଲ୍ କ୍ଲିୟର ପଲିଟିକ୍ସରେ ହାରାହାରି ୫.୫ ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ମିଚିଗାନରେ ୭ ପଏଣ୍ଟରେ ଆଗରେ ଥିଲେ ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏକ ରଏଟର୍ସ-ଇପ୍ସୋସ୍ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବର୍ତ୍ତମାନ ପେନସିଲଭାନିଆରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୱିସକନ୍ସିନ ୬ ପ୍ରତିଶତ ଆଗୁଆ ରହିଛି । ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ବିଡେନଙ୍କୁ ୫୦-୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସମର୍ଥନ ମିଳିଥିବାବେଳେ ଟ୍ରମ୍ପ ପେନସିଲଭାନିଆରେ ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୱିସକନ୍ସିନରେ ୪୪ ପ୍ରତିଶତ ସମର୍ଥନ ପାଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆମେରିକାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଫ୍ଲୋରିଡା, ଆରିଜୋନା, ଜର୍ଜିୟା, ଆୟୋଓ୍ବା, ମେନ୍, ମିଚିଗନ୍, ମିନେସୋଟା, ନେବାଦା, ନ୍ୟୁ ହାମ୍ପସାୟର, ଉତ୍ତର କେରୋଲିନା, ପେନସିଲଭାନିଆ ଏବଂ ୱିସକନ୍ସିନ ଭଳି ସ୍ବିଙ୍ଗ୍ ରାଜ୍ୟ ରହିଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଉଭୟ ପ୍ରମୁଖ ଦଳର ପ୍ରାୟ ସମାନ ସମର୍ଥନ ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ।

   Related Posts