Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କମିବନି ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ
  • ||
  • ବଳଙ୍ଗା ଥାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଫାଟିଗଲା କାନ୍ଥ, ଆସବାବପତ୍ର ନଷ୍ଟ
  • ||

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନାଁରେ ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ : ୧୧ ମହିଳାଙ୍କୁ କରିଛନ୍ତି ଯୌନ ଶୋଷଣ, ଇସ୍ତଫା ମାଗିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

4/08/2021 at 12:24 PM

ଓ୍ୱାସିଂଟନ ୦୪/୦୮ : ବିବାଦ ଘେରରେ ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁୟର୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ କୁଏମୋ । ତାଙ୍କ କତୃତ୍ୱ ନେଇ ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚା । ଯାଞ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେ ୧୧ ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚୁମ୍ବନ, ଆଲିଙ୍ଗନ ଏବଂ ଅଶ୍ଳୀଳ ମନ୍ତବ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେଉଥିଲେ । ଏପରିକି କୁଏମୋ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରୁଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି ।

ଘଟଣା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ନ୍ୟୁୟର୍କର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ନେଇ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯାହା ରାଜ୍ୟ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ୧୧ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁୟର୍କ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ଲେଟିସିଆ ଜେମ୍ସ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ କୁଏମୋଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ କୁଏମୋ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ଅଫିସରେ ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କୁଏମୋ ଉକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଥିଲେ ।

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପରିବେଶକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଏଥି ସହିତ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୨୦୧୩ ରୁ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମୋଟ ୧୧ ମହିଳାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧୭୯ ଜଣଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରିବା ସହିତ ହଜାର ହଜାର ପ୍ରମାଣ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ରମାଣଗୁଡ଼ିକରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦଲିଲ ମିଳିଛି ।

କୁଏମୋଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏଗୁଡିକ ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ । ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟପାଳ କୁଏମୋ ସମସ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌନ ଶୋଷଣ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଯୁବକ ଯୁବତୀ ଥିଲେ । ରାଜ୍ୟପାଳ କୁଏମୋଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି । ଯାଞ୍ଚ କରୁଥିବା ଟିମର ଅଧିକାରୀମାନେ ୧୬୫ ପୃଷ୍ଠାର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ସବୁକିଛି ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଅଛି ।

   Related Posts