Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରଲୋକରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଆହାତ, ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍‌କୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର
  • ||
  • କମୁନି ସଂକ୍ରମଣ : ଆଜି ବି ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ୪୦୯୨ ମୃତ
  • ||
  • ଦନ୍ତାକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍, ଗୋଡରେ ଲାଗିଛି ଶକ୍ତ ଆଘାତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୯ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦,୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କମିଛି ତାତି, ୨ ଦିନ ପରେ ପୁଣି ବଢିବ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରକୋପ
  • ||

ବାଇଡେନଙ୍କ ଶାସନରେ ପୁଣି ପୁରୁଣା ବାଣିଜ୍ୟ ନୀତିରେ ଭାରତ-ଆମେରିକା କାରବାର ଚାଲିବ, ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲାଗୁ କରିବେ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଆମେରିକା

9/11/2020 at 1:56 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୧ : ବାଇଡେନଙ୍କ ଶାସନରେ ପୁଣି ପୁରୁଣା ବାଣିଜ୍ୟ ନୀତିରେ ଭାରତ-ଆମେରିକା କାରବାର ଚାଲିବ । ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲାଗୁ କରିବେ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଆମେରିକା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଥର ବିଦେଶ ନୀତି ଏବଂ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାରକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଏବେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ମୋଦି ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ନୀତି ଯାହାଥିଲା ତାହା ବାଇଡେନ ଆସିବା ପରେ ସେପରି ରହିନପାରେ କିମ୍ବା ସେଥିପାଇଁ ସମୟ ଲାଗିପାରେ । ବାଇଡେନ, ବିଦେଶ ନିବେଶ ଏବଂ ଆମେରିକାକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଆମଦାନୀରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପଲିସିକୁ ନେଇ କ୍ଷୁବ୍ଧ ଥିଲେ । ସେ ନିଜ ଓ୍ବେବସାଇଟରେ “ମେଡ ଇନ ଆମେରିକା ବାଇ ଅଲ ଆମେରିକାନ ଓ୍ବାର୍କର” ଅର୍ଥାତ ସବୁ ଆମେରିକାରେ ତିଆରି ଏବଂ ଆମେରିକାବାସୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ତିଆରି ବୋଲି ଲେଖଥିଲେ । ଖାସ କରି ଚାଇନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେ ସ୍ବର ଶାଣିତ କରୁଥିଲେ ।

ଉତ୍ପାଦନ ଓ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ, ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସହ ଶ୍ରମିକ ଯୋଗାଣ, କରଦାତାଙ୍କ ଅର୍ଥରେ ଆମେରିକାର ବିକାଶ, ଟ୍ରିଗର ଆମେରିକାନ ଇନୋଭେସନ ଏବଂ ଚାଇନା ସରକାରର ମୁଖା ଖୋଲିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଞି ନିବେଶକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ସର୍ବଦା ନିଜ ଦେଶରେ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାର ଓ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ତେଣୁ ବାହର ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଥିବା ଦ୍ରବ୍ୟ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି । ତାସହିତ ତଥ୍ୟ ଗୁଡିକର ଗୋପନୀୟତା ,ଡିଜିଟାଲ ସର୍ଭିସ ଟ୍ୟାକ୍ସ, ଆଇପିଆରଏସ, ଆମେରିକାର କମ୍ପାନୀ ମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବାହାରୁ ଅଣାଯାଉଥିବା କର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯିବ ।

ଜବାହରଲାଲ ନେହରୁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟାପକ ବିଶ୍ବଜିତ ଡାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ: “ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରକୃତ ସ୍ୱର। ଭାରତକୁ ଶୁଳ୍କ ରାଜା କହିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହା ଅଧିକ କୂଟନୈତିକ ବ୍ୟାପାର । ବାଣିଜ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଟ୍ରାନ୍ସ-ପାସିଫିକ୍ ପାର୍ଟନରସିପ୍ (ଟିଆରପି) ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଏହାର ପ୍ରାଥମିକ ତାଲିକାରେ ଫେରାଇ ଆଣିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଶାସନ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାରରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାପ ପଡିପାରେ ।

ଅତୀତରେ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଟିଆରପି ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଗତ ବର୍ଷ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଏକ ବ୍ୟାପକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଭାଗିଦାରୀ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ଟିଆରପିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏକାଧିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜ ସ୍ଥିତିକୁ ପୁନଃ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବା | ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଫରେନ ଟ୍ରେଡ ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟରର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଜିତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି: “ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିବା ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓରେ ଆମର ସ୍ଥିତିକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିଥାଏ, ତେଣୁ ଟିଆରପି (ଟିଆରପି) ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ।

କିନ୍ତୁ ରପ୍ତାନିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଥିବା ଜିଏସପିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବେ କି? ଆମେରିକାକୁ ଭାରତ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଶୁଳ୍କର ପ୍ରଭାବକୁ ରୋକିବାକୁ ସରକାର ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଭାରତର କେତେକ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବଜାର ପ୍ରବେଶ ସହିତ ଲାଭ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ସେ ବ୍ୟଗ୍ର ଅଛନ୍ତି। ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ସେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହାର୍ଲି-ଡେଭିଡସନ ବାଇକ୍ ସମେତ ଅନେକ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରୁଥିବାବେଳେ ହାଇ-ଏଣ୍ଡ ଷ୍ଟେଣ୍ଟ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋପଣ ଉପରେ ମୂଲ୍ୟ ସୀମା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ।

   Related Posts