Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଚୀନକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ଜୋ ବିଡେନ୍, କହିଲେ- ‘ଏସିଆରେ ବିସ୍ତାରବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ’

28/01/2021 at 10:44 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮/୦୧:  ଜୋ ବିଡେନ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶାସନ ଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ବିଡେନଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ରହିଛି ଚୀନ । ଚୀନର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିକୁ ବିରୋଧ ସହ ଡ୍ରାଗନକୁ କଡା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ବିଡେନ୍ । ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିରୁ ଓହରିବା ପାଇଁ ସେ ଚୀନକୁ ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବୁଧବାର ବିଡେନ୍ ଜାପାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୟୋଶିଦ୍ଧେ ସୁଗାଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକା ପ୍ରଶାସନ ଜାପାନ ସହ ସଦାବେଳେ ଠିଆ ହୋଇଛି । ସେନେଖୁ ଦ୍ୱୀପକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ଜାପାନକୁ ଭରସା ଦେଇଛି । ଏହି ଦ୍ୱୀପକୁ ଉଭୟ ଚୀନ ଓ ଜାପାନ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ଏହାସହ ବିଡେନ୍ ଜାପାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ  ତାଇଓ୍ୱାନ ସହ ନଲାଇବାକୁ ଚୀନକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଲାୟୋଡ ଅଷ୍ଟିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକା ପ୍ରଶାସନ ଜାପାନ ସହ ସମରାଭ୍ୟାସ କରିବେ । ପୂର୍ବ ଚୀନ ସାଗରରେ ଡ୍ରାଗନ ନିଜର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିକୁ ବନ୍ଦ କରୁ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକୀୟ ଅଧିକାରୀ ନେଡ୍ ପ୍ରାଇସ୍ କହିଥିଲେ ଯେ, ଚୀନ ତାଇଓ୍ୱାନ ଉପରେ ଜୁଲମ ବନ୍ଦ କରୁ । ଚୀନ ଲଗାତର ଭାବେ ତାଇଓ୍ୱାନ ଆକାଶରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଡାଇ ଡରାଉଛି । ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଆମେରିକା ପ୍ରୟାସ କରୁଛି । ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେରିକା ସଦାବେଳେ ରହିଛି ।

ଆମେରିକା ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗରରେ ଡ୍ରାଗନର ପତିଆରା ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଜାପାନ, ଭିଏତନାମ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଓ ମାଲେସିୟା ସହ ହାତ ମିଳାଇଛି । ଏବେ ଅଷ୍ଟିନ୍ କେବଳ ଜାପାନ କିମ୍ବା ତାଇଓ୍ୱାନ ନୁହେଁ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନର ଜବରଦଖଲ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବୁଧବାର ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ସହ ଅଷ୍ଟିନ୍ ଫୋନଯୋଗେ କଥା ହୋଇଥିଲେ । ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଦୁଇ ନେତା କଥା ହୋଇଥିଲେ । ଏହାସହ ଅଷ୍ଟିନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଣ୍ଡା ରେନଲ୍ଡସଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।  

   Related Posts