Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କଲେ ହେବିଓ୍ବେଟ୍ ନେତା ପ୍ରତାପ ଧଳ
  • ||
  • ମାଥିଲି : କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମା’ ଓ ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀର ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ହାଣିଲେ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଧରିଛି ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲେ, ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ନାଳରେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସୋର : କେନାଲରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ, ୩ଦିନ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ପୀଠରେ ରାତି ୧୦ଟାରେ ଉଠିବ ମହାଦୀପ, ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ପାଳନ ହେବ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୫୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୬୭୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବାପାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଅଧାବାଟରେ ଚାଲିଗଲା ପୁଅର ଜୀବନ
  • ||
  • ସୋର : ପୋଡିହୋଇ ମହିଳାଙ୍କ ମୁତ୍ୟୁ, ଘରଠାରୁ ୧୦୦ମି. ଦୂର କୁକୁଡା ଫାର୍ମ ପଛପଟୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||

ଫିସ୍ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଜେଏନୟୁରେ ଛାତ୍ରଛଙ୍କ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ, ୱାଟର କ୍ୟାନନ ଲଗାଇ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ କ୍ୟାମ୍ପସରୁ ଘଉଡାଇଲା ପୋଲିସ

11/11/2019 at 5:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୧୧:  ଫିସ୍ ଓ ଡ୍ରେସକୋଡକୁ ନେଇ ଜବାହାରଲାଲ ନେହରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଜେଏନୟୁ)ରେ ସୋମବାର ଛାତ୍ର ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦିକ୍ଷାନ୍ତ ସମାରୋହ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଛାତ୍ର ସମାରୋହସ୍ଥଳକୁ ଧସେଇ ପସିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ପୋଲିସ ସହ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉତ୍ୟକ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ଲାଗି ପୋଲିସ ୱାଟର କ୍ୟାନନ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା।

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଖିଳଭାରତୀୟ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ (ଏଆଇସିଟିଇ)ର ଦିକ୍ଷାନ୍ତ ସମାରୋହରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଛାତ୍ରମାନେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଭିସିଙ୍କୁ ସଭାସ୍ଥଳରେ ଭେଟିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।  ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଦିଆ ନଯିବାରୁ ଛାତ୍ର ବିକ୍ଷୋଭକୁ ଓହ୍ଲାଇଆସିଥିଲେ।  ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନୂଆ ନିୟମରେ ଛାତ୍ରାବାସ ଶୁଳ୍କକୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ  ମେସ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଫିସ ମଧ୍ୟ ଦୁଇଗୁଣାର ଅଧିକ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଛାତ୍ରବାସ ନିୟମରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି।  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଛାତ୍ରାବାସରେ ରାତି ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ସାଢେ ୧୧ ପରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଛାତ୍ରବାସରେ ଅଥବା କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଯଦି ଛାତ୍ର ବା ଛାତ୍ରୀ ମିଳନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ନିୟମ କରାଯାଇଛି।

ତେବେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଶାସନ ଅନୁସାରେ ଗତ ୧୪ ବର୍ଷରେ ଫି ଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇନଥିଲା। ତେବେ ଯେଉଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ବଜାର ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଗୁଣା କମ। ଏହାଛଡା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବ ଆଇନକାନୁନରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇନଥିବା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଛାତ୍ରମାନେ ଫି ବୃଦ୍ଧି, ଡ୍ରେସକୋଡ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗତ ୧୫ ଦିନ ହେଲା ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ତେବେ ଭିସି ଦେଖ ଦେଉନଥିବା ବେଳେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥଳରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ବେଳେ ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts