Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଞ୍ଚିବ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ମରଶରୀର, ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||

ଜେଏନୟୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ହୀନ ରାଜନୀତି: ହାଣିଦେଲେ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ବେକ, ଲେଖିଲେ ଅଶ୍ରାବ୍ୟ ଭାଷା…

14/11/2019 at 5:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୪|୧୧: ଦିଲ୍ଲୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହରୁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାଲିଥିବା ଛାତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନ ଆଜି ଏକ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଟ୍ବିଷ୍ଟ ନେଇଛି। ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ତିଆରି ହେଉଥିବା ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନନ୍ଦଙ୍କ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ କିଛି ଛାତ୍ର ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ହଷ୍ଟେଲ ଫି ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି।

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜେଏନୟୁ ବା ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଏବେ ମସ୍ତକ ବିହୀନ ହୋଇଛି।କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଛାତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନ କିଭଳି ହୀନ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ତାହାର ଏହା ଉଦାହରଣ। ଆଉ ମୂର୍ତ୍ତି ତଳେ ଲେଖାଯାଇଛି କିଛି ଅପଶବ୍ଦ। ଜେଏନୟୁରେ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି ସରିଥିବା ବେଳେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥାନ୍ତା। ତେବେ ଜେଏନୟୁରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଙ୍କ ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ ଚାଲିଥିବା ଛାତ୍ରସଂଗଠନ ଶେଷରେ ଏଭଳି କାମ କରିବାକୁ ବି ପଛାଇନାହାନ୍ତି।

ହଷ୍ଟେଲ ଫି ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଜେଏନୟୁରେ କିଛି ଦିନ ଧରି ଚାଲିଛି ଆନ୍ଦୋଳନ। ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀ ଭିସିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଳୟରେ ପଶି ସେଠାରେ ସେମିତି ହୋହଲ୍ଲା କରିଥିଲେ। ଭିସିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ଲୋଗାନ ଲେଖିଥିଲେ। ଆଉ ଆଜି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ୟାମ୍ପସ ଓ ହଷ୍ଟେଲରେ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଛି ସ୍ଲୋଗାନ। ଛାତ୍ରମାନେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଭଙ୍ଗାଯାଇଛି। ଯାହାର ଭିଜୁଆଲ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆଉ ଭିସି କହିଛନ୍ତି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବେ।

ଦେଶର ଛାତ୍ର ରାଜନୀତି କେଉଁଆଡ଼େ ଗତି କରୁଛି ଅନୁମାନ କରନ୍ତୁ। କିଛି ମାସ ତଳେ କୋଲକାତାରେ ବିଦ୍ୟାସାଗର କଲେଜରେ ଦୁଇଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ଆଉ ଈଶ୍ବର ଚନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟାସାଗରଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। ଏବେ ଦିଲ୍ଲୀ ଜେଏନୟୁରେ ସମାନ ଘଟଣା।

   Related Posts