Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ପୁଣି ବିବାଦରେ ଜେଏନୟୁ, ପେଜ୍‌ରେ ଲେଖାଗଲା ‘ଭାରତୀୟ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର’, ଓ୍ଵେବିନାର ରଦ୍ଦ

29/10/2021 at 10:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୧୦: କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ଜବାହର ଲାଲ ନେହେରୁ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟ(ଜେଏନୟୁ) ପୁଣି ଥରେ ବିବାଦ। କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ସେଣ୍ଟର ଫର ଓ୍ଵିମେନ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ ଓ୍ଵେବିନାର ପାଇଁ ଜାରି ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପତ୍ରକୁ ନେଇ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଛାତ୍ର ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏବିଭିପି ମଧ୍ୟ କଡା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି। ଏହା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଓ୍ଵେବିନାର ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଏପରିକି ଆୟୋଜକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଛାତ୍ର ଓ ଶିକ୍ଷକ କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ନିଜର ଆପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜେଏନଏୟୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ଘୋର ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ୮ଟା୩୦ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଓ୍ଵେବିନାରକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଏବିଭିପିର ଜଣେ ପଦାଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଓ୍ଵେବିନାରର ଓ୍ଵେବପେଜ୍‌ରେ ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ‘ଭାରତୀୟ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର’ ଭାବେ ସମ୍ବୋଧିତ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ  ହିଁ ଆମେ ବିରୋଧ କରିଛୁ।

ଜେଏନୟୁର ଏବିଭିପି ୟୁନିଟ୍‌ କହିଛି,  ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦେଶ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପୁଣି ଥରେ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛି। ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଥିଲା। ଏମିତି ଦେଶ ବିରୋଧୀ କାମ ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ ସ୍କୁଲରେ ମହିଳା ଅଧ୍ୟୟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ୨୦୨୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୯ ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ୮ଟା ୩୦ରେ ହେବାର ଥିଲା। ଜାଣି ଶୁଣି ଏମିତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଓ୍ଵେବିନାରର ଓ୍ଵେବପେଜ୍‌ରେ ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ‘ଭାରତୀୟ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର’ ଭାବେ ସମ୍ବୋଧିତ କରାଯାଇଛି। ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଭାରତର ଅଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ଜାଣିଥିବା ସତ୍ତ୍ଵେ ବାରମ୍ବାର ଏମିତି କାର୍ଯ୍ୟ ଜେଏନୟୁ ପରିସରରେ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ  ହୋଇଛି।

   Related Posts