Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

କମିଲା ସୁନାଦର -ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ୧,୪୦୦ ଟଙ୍କା କମିଲା

12/01/2020 at 11:10 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ସୁନାଦର ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ୧,୪୦୦ ଟଙ୍କା କମିଛି । ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ସରଫା ବଜାରରେ ସୁନାଦର ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ବା ଏମ୍‌ସିଏକ୍ସରେ ବି ସୁନାଦର ବହୁତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଇରାନ୍‌ ଓ ଆମେରିକାର ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତ ଦେଖାଦେବାପରେ ସୁନାଦର ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ୪୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାର କରିଥିଲା ।

ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ସୁନାଦର ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାର କରିବାପରେ ପୁଣି ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା . ମାତ୍ର ଆମେରିକା ଓ ଇରାନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁ ମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାପରେ ପୁଣି ସୁନାଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ।

ଏବେ ଆମେରିକା ଓ ଇରାନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ସାମାନ୍ୟ ସୁଧାର ଆସିବା ପରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେସୁନାଦର ପୁଣ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ବା ଏମ୍‌ସିଏକ୍ସରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ଫ୍ୟୁଚର ପ୍ରାଇସ୍‌ ୦.୧୨ ପ୍ରତିଶ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ୪୧,୨୯୩ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏବେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୧,୪୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ବା ଏମ୍‌ସିଏକ୍ସରେରେ ରୂପାଦର ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ରୂପା ପ୍ରତି କିଲୋ ଶୁକ୍ରବାରେ ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ବା ଏମ୍‌ସିଏକ୍ସରେ ୦.୬୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୪୬,୮୯୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ସୁନାଦର ହ୍ରାସ ପାଇ ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ୩୯,୮୭୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଇରାନ ସେନାର ଜେନେରାଲ୍‌ କାସିମ୍‌ ସୁଲେମାନୀଙ୍କୁ ଆମେରିକା ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁ ମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଇରାନ୍‌ ବାଗଦାଦରେ ଥିବା ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ଆଡ୍ଡାମାନଙ୍କରେ ମିସାଇଲ୍‌ ମାଡ କରିଥିଲା । ପରେ ଏକ ୟୁକ୍ରେନ ବିମାନକୁ ଇରାନ୍ ଭୁଲ୍‌ରେ ମିସାଇଲ୍ ମାଡ କରିବାରୁ ୧୭୦ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ସାମାନ୍ୟ ସୁଧାର ଆସିଛି। ଏବେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାର ଆଶା ଦେଖା ଦେଇଛି ।

   Related Posts