Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସାବଧାନ- ଜିଓର ଫ୍ରି ରିଚାର୍ଜ ବିଷୟରେ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ଫେକ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ବା ମିଛ ଖବରରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ, ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି

26/08/2019 at 4:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ . – ଏବେ ଜିଓ ଦେଶର ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ କଲ୍‌ ଓ ଡାଟା ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ . ଏହାର ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅନେକ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏବେ ଜିଓର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରି ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଫେକ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ବା ମିଛ ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି । କେତେବେଳେ ହ୍ୱାଟସ୍‌ଆପ୍‌ରେ ଏହାର ସନ୍ଦେଶ ଆସୁଛି ତ କେତେବେଳେ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ କେତକ ନିଜସ୍ୱ ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ରେ ଏପରି ମିଛ ଖବରର ପ୍ରଚାର ହେଉଛି । ଏପରି କିରିବା ଦ୍ୱାରା କେତକ ଠକ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ବି ଚୋରି କରୁଛନ୍ତି । ବେଳେ ବେଳେ ଏପରି ମିଛ ପ୍ରଚାରରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ ।
ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ସବୁ ଏହି ମିଛ ଖବର –

କେତକ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଭିଡିଓରେ ୩୯୯ ଟଙ୍କାର ରିଚାର୍ଜ କଲେ ତିନିମାସ ଫ୍ରି କଲ୍‌ ଓ ଡାଟା ସହ ୩୯୯ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଖବର ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି . ଏପରି ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା କେତକ ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍‌ ମଧ୍ୟ ମିଛ ଖବର ଦେଉଛନ୍ତି । ଭଲ କରି ଏହାକ ଯାଞ୍ଚ କରି ନିଅନ୍ତୁ । ଏଥିରା ଆପଣଙ୍କ ଇମେଲ୍‌ , ଫୋନ୍‌ ନମ୍ବର କିମ୍ବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ ତାହା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ବେଳେ ବେଳେ ହ୍ୱାଟସ୍‌ଆପ୍‌ରେ ମେସେଜ୍‌ ବା ସନ୍ଦେଶ ଆସେ ଏହାକୁ ୧୦ଟି ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ସେୟାର କଲେ ଫ୍ରି ରିଚାର୍ଜ ମିଳିବ , ଏହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଛ ଓ ଭ୍ରମାତ୍ମକ ଖବର । ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ସେୟାର କରିଥାଆନ୍ତି । ଏଥିରେ ଥିବା ସ୍ପାମ୍‌ ଲିଙ୍କ କୁ ବି ସେୟାର କରନ୍ତି । ମାତ୍ର ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇପାରେ । ବେଳେ ବେଳେ କେତକ ଫିସିଂ ବା ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରୁଥିବା ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍‌ ଏପରି କରିଥାଆନ୍ତି । ଏହା ଏକ ପ୍ରକାରର ଠକାମୀ । ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣି ନପାରି ଏପରି ଠକାମୀର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି ।

ଏହି କମ୍ପାନୀମାନେ ଆପଣଙ୍କ ତଥ୍ୟ ନେଇ ଅନ୍ୟ ଟେଲିମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀକୁ ବିକ୍ରି କରିଥାଆନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜିଓ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁଥିଲେ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍‌ ସାଇଟ୍‌ www.jio.com ରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ପାଇ ପାରିବେ । ତେଣୁ ଅନ୍ୟ ସାଇଟ୍‌ରେ ନିଜର କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଗତ ତଥ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

I

   Related Posts