Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜିପ୍ ଧକ୍କାରେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା, ଚାଳକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୨୫ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜାଲ୍ ନୋଟ୍‌ କାରବାରର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ, ୩ ଗିରଫ, ୯୬ ହଜାର ଜାଲ୍ ନୋଟ୍ ଜବତ
  • ||
  • କଟକ : IIFLରୁ ସୁନା ଲୁଟ୍ ମାମଲାରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ, ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ଲାଲାର ଥିଲେ ସହଯୋଗୀ
  • ||

ଜିଓର ଟ୍ରାଇରେ ଅଭିଯୋଗ: ଏୟାରଟେଲ, ଭୋଡାଫୋନ ବେଆଇନ ଭାବରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ ଫୋନକୁ ମୋବାଇଲ ଦର୍ଶାଇ ଆଇୟୁସି ନେଉଛନ୍ତି

17/10/2019 at 11:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତୀୟ ଟେଲିକମ ନିୟାମକ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଟ୍ରାଇ) ନିକଟରେ ଏୟାରଟେଲ, ଭୋଡାଫୋନ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଅପରେଟରମାନେ ଚଂଚକତା ପୂର୍ବକ ନିଜର ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ ଫୋନକୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଦର୍ଶାଇ ଅନୈତିକ ଆଇୟୁସି ଲାଭ କରୁଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏଦିଗରେ ନିୟମର ଖିଲାପ କରିଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଓ ଜରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି |

ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ରାଇକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ ନମ୍ବର କୁ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଭାବେ ଦର୍ଶାଇ ଏହି ଅପରେଟର ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ୟୋଗ ଜଗତ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ କଷ୍ଟମର କେୟାର ବା ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର ଭାବେ ଉପଯୋଗ କରିବାପାଇଁ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଜିଓର ଶହ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହେବ ସହିତ ରାଜସ୍ବ ହାନି ମଧ୍ୟ ଘଟିଛି |

ଏଥିସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ପୁରୁଣା ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ ଅନୈତିକ ଭାବେ ଲାଭ ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଦର୍ଶାଇ ନିୟମର ଏହି ଗୁରୁତର ଅବମାନନା ନେଇ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ରାଇକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି | ଟ୍ରାଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆର ଏସ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଏହି ଚିଠିରେ ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପୁରୁଣା ଅପରେଟରମାନେ ଚଂଚକତାପୂର୍ବକ ଫିକ୍ସଡ଼ ଲାଇନ ନମ୍ବର କୁ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଦର୍ଶାଇବାର ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ଇଛାକୃତ ଭାବେ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଇଂଟରକନେକ୍ଟ ୟୁସେଜ ଅଧିନିୟମ ସମେତ ଅନେକ ଗୁଡିଏ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରୁଛି |

ଜିଓ ଦ୍ୱାରା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ପୁରୁଣା ଅପରେଟରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ୟୋଗ ବା ବ୍ୟବସାୟିକ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ କଷ୍ଟମର କେୟାର ବା ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର ଭାବେ ଉପଯୋଗ କରିବାପାଇଁ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଏହିଭଳି ସମସ୍ତ କଲ ଆଗକୁ ଯାଇ ଫିକ୍ସଡ଼ ଲାଇନରେ ହିଁ ଶେଷ ହେଉଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଉଭୟ କଲ ଓ ଦେୟର ପ୍ରକାର ବଦଳିଯାଉଛି | ଏହାଦ୍ୱାରା ଜିଓକୁ ଏହି ଅପରେଟର ମାନଙ୍କୁ ମିନିଟ ପ୍ରତି ୬ ପଇସା ଆଇୟୁସି ଚାର୍ଜ଼ ଦେବାକୁ ପଡୁଥିବା ସହିତ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଏହିଭଳି ଟୋଲ-ଫ୍ରି ନମ୍ବରକୁ କଲ ବାବଦରେ ଜିଓ ମିନିଟ ପ୍ରତି ୫୨ ପଇସା ହରାଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଯାଇଛି |

ପୁରୁଣା ଅପରେଟର ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହିଭଳି ହଜାର ହଜାର ନମ୍ବର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଥିବା ନେଇ ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କାରାଯିବା ସହ ଏହିଭଳି କେତେକ ନମ୍ବରଗୁଡିକର ତାଲିକା ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଟ୍ରାଇକୁ ଦିଆଯାଇଛି |

ଏହି ଚିଠିରେ ବେଆଇନ ଭାବରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଠକାମୀ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପୁରୁଣା ଅପରେଟର ମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ଟ୍ରାଇକୁ ଜିଓ ଅନୁରୋଧ କରିବା ସହିତ ଏହିଭଳି କାର୍ଯ୍ୟର ପୁନରାବୃତ୍ତି କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଜରିମାନା ଲାଗୁ କରିବା ନିମନ୍ତେ ମତ ଦେଇଛି | ଏଥିସହିତ ଲାଇସେନ୍ସ ସର୍ତ୍ତର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ହୋଇଥିବାରୁ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଟେଲିକମ ବିଭାଗକୁ ଏହି ଅପରେଟରମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଓ ଜରିମାନା ନିମନ୍ତେ ସୁପାରିଶ କରିବା ସହିତ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଆଇୟୁସି ଚାର୍ଜ ସୁଧ ସହିତ ଜିଓକୁ ଫେରସ୍ତ କରିବାପାଇଁ ଖିଲାପୀ ଅପରେଟର ମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେବାପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ଟ୍ରାଇକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି |

   Related Posts